Mobiilimaksusovellus MobilePayn ulkoasu ja käytettävyys saavat huomattavan päivityksen. Uudistuksen kerrotaan parantavan sovelluksessa navigointia ja sen käyttöä.
Sovelluksen uusi ilme päivittyy vaiheittain käyttäjille. Samalla käyttäjiltä kerätään palautetta seuraavien viikkojen aikana sovelluksen kautta.
”MobilePay on paljon enemmän kuin vain rahansiirtoja kavereiden välillä. Mobiililompakosta löytyy nyt jo kaikki maksukortit, tilit, lähimaksuominaisuus ja etukortit. Tämä uusi ilme tukee paremmin niitä uudistuksia, joita suunnittelemme MobilePaylle”, Perttu Kröger, Vipps MobilePayn Suomen maajohtaja sanoo.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Suurin muutos uudistuksessa tapahtuu sovelluksen etusivulla, joka koostuu jatkossa niin sanotuista tiilistä, eli dynaamisista neliöistä. Yksi niistä näyttää esimerkiksi saapuneet maksupyynnöt ja muita tapahtumia, ja toinen näyttää maksukortit, jotka on aktivoitu täppäämiseen, eli lähimaksamiseen.
Aluksi vain yksi prosentti Pohjoismaiden käyttäjistä saa MobilePayn ja Vippsin uuden version, eli yhteensä hieman yli 130 000 käyttäjää, joista 30 000 on suomalaisia käyttäjiä. Käyttäjillä on mahdollisuus antaa palautetta uudistuksesta, jota seurataan tarkasti seuraavien viikkojen aikana, kun uusi ilme tulee yhä useammalle käyttäjälle.
”Edellisen kerran MobilePay sai täysin uuden ulkoasun vuonna 2024, jolloin yhtenäistimme ilmeen ja teknisen alustan kaikkialla Pohjoismaissa. Sen jälkeen olemme keskittyneet uusien toimintojen tuomiseen käyttäjille ja nyt on tullut aika uudelle, yksinkertaisemmalle ulkoasulle, joka myös tukee tulevaisuuden MobilePayta”, toteaa Perttu Kröger.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Edellinen uudistus sai käyttäjiltä kritiikkiä, sillä se teki palvelusta monien mielestä palvelusta hankalamman ja vaikeaselkoisemman.
Nyt MobilePayn uudessa ulkoasussa maksukortit, MobilePay-saldo ja etukortit on siirretty välilehdelle ”Lompakko” ja etusivu on uudistettu. Etusivulla näkee esimerkiksi, onko joku lähettänyt maksupyynnön tai onko jokin oma maksupyyntö vielä hoitamatta.
Myös Kaverit-välilehti on saanut uusia toimintoja. Kaikki kuluporukat, lippaat ja toivelistat on koottu yhteen paikkaan, ja oman profiilin alta löytyvät nyt esimerkiksi omat asetukset, toistuvat maksut, asiakastuki ja turvallisuus.
Lisäksi muutosta helpottaa sovelluksen sisältä löytyvät vinkit, mistä mikäkin toiminto löytyy.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
MobilePaylla on Suomessa yli 3 miljoonaa käyttäjää, joten kyse on erittäin laajasti käytetystä sovelluksesta.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »