
Kuvassa Honorin aiempi Magic V6. Tulevasta uutuuudesta odotetaan suhteellisesti leveämpää muodoltaan.
Honor on huhujen mukaan valmistellut jo pidempään uutta leveämmän muodon taittuvaa puhelinta, jonka oli aiemmin määrä saapua markkinoille vielä tämän vuoden aikana. Tuoreen paljastuksen perusteella julkaisu olisi kuitenkin siirtymässä ensi vuoden puolelle.
Leveämmän muodon taittuvista puhelimista näyttää muodostuvan uusi trendi. Applen ensimmäinen taittuva iPhone eli iPhone Duo edustaa tällaista muotoa ja Samsung kiirehti jo Applen edellä esittelemään muodoltaan vastaavan Samsung Galaxy Z Fold8:n. Leveitä taittuvanäyttöisiä puhelimia on huhuttu lisäksi myös esimerkiksi Oppolta ja Honorilta, minkä lisäksi Motorola on jo vihjaillut omasta leveämmästä uutuudestaan.
Nimimerkillä Smart Pikachu esiintyvän kiinalaisvuotajan nyt kertoman mukaan Honor ei ehdi tuoda leveää taittuvaa puhelintaan markkinoille vuoden loppuun mennessä, vaikka näin oli aiemmin raportoitu. Nyt julkaisun kerrotaan olevan suunniteltu tammikuulle.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Kyse on todennäköisesti julkaisusta aluksi Kiinassa. Tavallisesti Honorin taittuvat puhelimet on esitelty aluksi vain Kiinan markkinoille ja laajempi myyntiintulo muualla on voinut kestää kuukausia.
Aiemmin kuultujen paljastusten mukaan Honorin uusi taittuva puhelin sisältäisi Snapdragon 8 Elite Gen 6 -järjestelmäpiirin, mutta varmuutta ei ole voiko kyse olla sen Extreme-versiosta. Sisäpuolella olisi 7,6 tuuman taittuva päänäyttö ja ulkopuolelle 5,5 tuuman kansinäyttö.
Vuotaneiden tietojen perusteella kamerakokoonpanon kärkenä olisi 200 megapikselin pääkamera.
Sen rinnalle olisi tulossa myös periskooppirakenteinen telekamera, mutta tarkempia tietoja ei ole vielä paljastettu.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Kameroiden ohella erityisesti akun kapasiteetillaan Honor olisi lyömässä iPhone Duon selvästi, sillä huhun mukaan kapasiteetti ylittäisi 7 000 milliampeeritunnin rajan. Apple ei ole vielä vahvistanut iPhone Duon akkukapasiteettia, mutta tiettävästi se noin parituhatta milliampeerituntia peienempi.
Lisäksi vuotajan mukaan Honorin uudelle leveälle taittuvalle puhelimelle olisi tulossa ”erittäin rikas” lisävarustevalikoima. Tarkemmat yksityiskohdat varusteista ovat kuitenkin vielä hämärän peitossa, kuten myös tulevan uutuuden mallinimi. Tähän asti Honorin taittuvat puhelimet ovat olleet osa Magic V -sarjaa.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla





Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »