Viime vuonna kävi ilmi, että Applen Steve Jobsin kanssa vuonna 1976 perustanut Steve Wozniak oli lähtenyt avaruusalalle.
Nyt Steve Wozniakin yhtenä perustajana liikkeelle laittama Privateer on astunut julkisuuteen julkaisten ensimmäisen Wayfinder-palvelunsa, joka visualisoi maapalloa kiertävien satelliittien ja avaruusromun ja mahdollistaa niiden tutkimisen ja seurannan.
Privateriin verkkosivuilla on ajantasainen ja interaktiivinen näkymä, josta avaruudessa maata kiertäviä asioita voi tarkastella. Näkyviä kohteita voi rajata esimerkiksi alkuperämaan tai järjestelmän perusteella.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Privateerin missioksi on aiemmin kerrottu ”auttaa ihmiskuntaa kohtelemaan avaruusympäristöä kuin elämämme riippuisivat siitä”. Käytännössä yritys tavoittelee siis parempaa huolenpitoa avaruudesta, joka valitettavasti on pikku hiljaa täyttynyt myös avaruusromusta.
”Privateerin datamoottori tulee mahdollistamaan sovellusten rakentamisen avaruustaloudessa ja tänään otamme ensimmäisen askeleen esittelemällä ensimmäisen sovelluksemme, Wayfinderin, ja sen interaktiiviset datavisualisoinnit siitä mitä on kiertoradalla”, kommentoi Privateerin toimitusjohtajana toimiva Alex Fielding julkaisua.
Privateerin Wayfinder kerää nyt tietoja neljästä lähteestä: US Space Command, Planet Labs, JSC Vimpel (Venäjä) ja SeeSat-L. Jatkossa Privateer aikoo laukaista avaruuteen joukon myös omia satelliittejaan, joiden on tarkoitus auttaa entistä tarkemmassa kiertoradalla olevien kohteiden seurannassa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Liiketoimintaa Privateer aikoo tehdä myymällä API-rajapinnan kautta tietoja satelliiteista ja avaruusromusta erilaisille avaruussovellusten kehittäjille sekä muille kiinnostuneille.
”Olemme selvässä käännekohdassa ja kohtaamassa eksponentiaalisen kasvun avaruuden kaupallistamisessa. Privateerilla näemme tämän murroksen todellisena mahdollisuutena johtaa ja kouluttaa ihmisiä kestävyydestä avaruudessa ja auttaa avaruudessa operoivia varmistamaan turvallisuus ja kestävyys. Parempi, globaali ymmärrys siitä mitä on jo avaruudessa on kriittistä uuden avaruustalouden kannalta”, kommentoi Steve Wozniak.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »