Apple on joutunut jälleen toistelemaan, tällä kertaa Yhdysvaltain viranomaisille, ettei käyttäjä ole heidän tuotteensa. Asiasta uutisoi Phone Arena.
Applen Tim Cook kertoi taannoin Cambridge Analytica -skandaalin yhteydessä, että hänen johtamansa yhtiö voisi halutessaan ansaita miljoonia käyttäjäkuntansa tuotteistamalla, mutta sellainen ei ole Applen tapaista. Nyt Applen Timothy Powderly on toistanut Cookin sanat Yhdysvaltain kongressin edustajainhuoneen energia- ja talouskomission johtajan Greg Waldenin lähetettyä Apple-johdolle kirjelmän, jossa kyseltiin iPhone-puhelinten tarjoamasta yksityisyydensuojasta. Walden halusi tietää, voitaisiinko Applen laitteistoa hyödyntää amerikkalaisten vakoiluun.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Tarkemmin kongressia kiinnosti etenkin Siri-virtuaaliavustajan mikrofoni ja se, voidaanko sitä käyttää esimerkiksi keskustelujen salakuunteluun.
”Uskomme yksityisyyden olevan kaikille kuuluva perusoikeus, joten suunnittelemme tuotteemme siten, että ne keräävät käyttäjistämme mahdollisimman vähän tietoa. Tietoa kerätessämme olemme avoimia asiasta ja pyrimme parhaamme mukaan erottamaan kerätyn datan yksityisistä henkilöistä”, kuului Applen Powderlyn vastaus Tim Cookille osoitettuun kirjelmään.
Myös Googlen emoyhtiö Alphabet on saanut Yhdysvaltain kongressilta samankaltaista postia. Yhtiö ei ole kuitenkaan toistaiseksi ehtinyt vastata kysymyksiin muun muassa siitä, keräävätkö Android-puhelimet sijaintitietoja myös sijaintipalveluiden ollessa kytkettynä pois päältä.
Mainos: Yli 1 500 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »