Facebook on menestyksekkäästi kopioinut Snapchatin tarinatoiminnon Facebook-, Instagram- ja WhatsApp-sovelluksiinsa. Nyt Facebook kokeilee jälleen uutta Snapchatista kopioitua toimintoa Messenger-viestisovelluksessaan.
Facebook Messengeriin on joillakin käyttäjillä ilmestynyt viimeisimpien keskustelujen listaan laskuri, joka kertoo kuinka monena peräkkäisenä päivänä on keskustellut kyseisen henkilön kanssa. Vastaava toiminto on tuttu Snapchatista, jossa siitä on tullut suosittu seuraamisen aihe – pitkää viestiputkea kaverin kanssa ei haluta katkaista. Myös Facebook kannustaa pitämään keskusteluputken kaverin kanssa käynnissä uudesta toiminnosta kertovassa ilmoituksessa.
Useat käyttäjät ovat raportoineet uudesta toiminnosta sosiaalisessa mediassa, mutta se on toistaiseksi testissä vasta pienellä käyttäjämäärällä.
Facebook on vahvistanut testaavansa toimintoa, mutta ei ole kommentoinut sen tulevaisuutta. Kaikki testatut toiminnot eivät välttämättä laajene koko käyttäjäkunnalle, jos testiryhmän reaktio ei ole niihin Facebookin kannalta otollinen. Myös uudella nyt testattavalla toiminnolla Facebook pyrkii saamaan ihmiset käyttämään Messengeriä yhä enemmän ja useammin.
Messenger is testing out streak counts… Streak counts really bug me. pic.twitter.com/leDRemkSR3
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
— case (@CaseSandberg) November 22, 2017
Also they are using 2 icons instead of just one. One is just too confusing, what is this Snapchat? pic.twitter.com/B2TSlXyDQv
— case (@CaseSandberg) November 22, 2017
Mainos: Yli 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »