Xiaomin Redmi Note 5A julkistettiin muutama kuukausi sitten, ja nyt on pienemmän Redmi 5A:n aika astua parrasvaloihin. Juuri tämän halvemmalla ei Android-puhelinta saa; Redmi 5A maksaa vain noin 75 euroa.
Budjettilaitteessa on 5-tuumainen 720p-näyttö ja Qualcommin Snapdragon 425 -järjestelmäpiiri. RAM-muistia on 2 gigatavua, ja sisäistä tallennustilaa 16 gigatavua. Micro SD -muistikortin käyttö on tietenkin mahdollista, mutta halutessaan sen tilalle voi asettaa toisen SIM-kortin. Androidia on muokattu Huawein omalla käyttöliittymällä, jonka uusimmalla versiolla, MIUI 9:llä, Redmi 5A julkaistaan.
Redmi 5A:ssa on 13 megapikselin takakamera ja 5 megapikselin etukamera. Videota uutuus nauhoittaa 1080p:n tarkkuudella 30 ruutua sekunnissa. Akun kapasiteetti on 3000 milliampeerituntia, ja puhelin ladataan USB-B-liitännällä.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Xiaomi Redmi 5A tulee ennakkotilattavaksi piakkoin. Laite julkaistaan vaaleanpunaisena, platinanharmaana ja kultaisena.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »