Tunnettu venäläisvuotaja Eldar Murtazin väittää edelleen, että seuraava Windows Phone -versio tulee hylkäämään nykyisen Metro-käyttöliittymän ja vaihtamaan uuteen, ilmeisesti varsin erilaiseen käyttöliittymäilmeeseen.
Murtazin käyttää tulevasta versiosta Windows Phone 9 -nimeä twiitatessaan asiasta. ”Windows Phone 9 (2014 3-4. neljännes) omaa eri käyttöliittymän. Se ei ole satua. Toistan – Microsoft muuttaa käyttöliittymää Metro-tyylistä…”, Murtazin twiittasi eilen.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Windows phone 9 (2014 3-4q) have another UI. That’s not tales. I repeat – Microsoft change UI from Metro style…
— Eldar Murtazin (@eldarmurtazin) December 12, 2013
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Murtazin on todennut saman asian jo aiemminkin. Dramaattista vaihdosta on vaikea kuvitella, mutta Murtazin on osunut monesti aiemmin oikeaan – joskin myös väärään. Hänen maineensa on kärsinyt kahnauksista Nokian ja yhteistyöstä Samsungin kanssa. Murtazinilla onkin ollut läheiset välit Samsungiin ja hänen mukaansa kumppaneista Samsung saa tietoja Microsoftilta ensimmäisten joukossa.
Murtazin kertoo toisessa twiitissään myös, että Windows RT:tä ei enää ole – Windows Phone 9 tulee olemaan käyttöjärjestelmä niin puhelimiin kuin tabletteihinkin. Murtazinin mukaan sen sijaan ”Windows 9:n” osalta tilanne on auki käyttöliittymän tyyliuudistuksen osalta. Asiaa harkitaan hänen mukaansa parhaillaan.
@kreativtek Windows RT doesnt exists anymore :) WP9 is the same system for phones and tablets
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
— Eldar Murtazin (@eldarmurtazin) December 12, 2013
Eilen The Verge raportoi myös, että Microsoft harkitsisi Windows Phonen ja RT:n tarjoamista ilman lisenssimaksuja laitevalmistajille. Murtazinin mukaan näin on ja muutos on jo nyt tapahtunut. Murtazinin mukaan Microsoft ei veloittaisi lisenssimaksuja puhelin- ja tablettilaitteista lukuun ottamatta Windowsin Pro-versiota. Microsoftin kanto kaskessa on tietenkin Android, joka on älypuhelinten ja tablettien osalta jättänyt Microsoftin täysin varjoonsa.
Also, Microsoft aren’t going to charge license fee for phone/tablet products except Pro versions with regular Windows. That’s already happen
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
— Eldar Murtazin (@eldarmurtazin) December 12, 2013
Microsoft on siis kulkemassa monella tapaa kenties uuteen suuntaan – niin käyttöliittymän kuin liiketoimintamallinkin osalta. Kuvioihin vaikuttaa tietysti myös se, että Nokian puhelinliiketoiminta ja sen mukana 90 prosenttia hipova markkinaosuus Windows Phone -puhelimissa on siirtymässä Microsoftille itselleen alkuvuodesta.
Microsoft näyttäisi kuitenkin olevan edelleen erittäin halukas saamaan muutkin tekemään Windows-puhelimia. Käyttöjärjestelmän tarjoaminen on yksi osa, mutta Murtazin kertoo myös, että Microsoft olisi laittamassa taaloja pöytään. ”Yhtiö neuvottelee Samsungin kanssa ja tarjoaa yhtä miljardia dollaria tukea, jos Windows Phone -laitteiden tekeminen jatkuu”, Murtazin toteaa.
Another ”good” news from Microsoft – company negotiate with Samsung and offer 1 billion support if vendor will produce Windows Phone devices
— Eldar Murtazin (@eldarmurtazin) December 12, 2013
Nokialle Microsoft pulitti yhtiöiden välisen Windows Phone -kumppanuuden aikana 250 miljoonaa dollaria joka vuosineljännes, mutta Nokia maksoi vastavuoroisesti Microsoftille päin lisenssimaksuja Windows Phonesta.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »