Honor on kuluvalla viikolla esitellyt Robot Phone -erikoispuhelimensa Kiinassa sekä vihjannut samalla tulevista seuraavan sukupolven Magic9-sarjan huippupuhelimista, jotka jatkavat Robot Phonessa alkanutta yhteistyötä saksalaisen elokuvakameroista tunnetun ARRIn kanssa.
Honorin mukaan Magic9-sarjan julkistus tulee tapahtumaan jo syyskuussa, mutta loppuvuodelle Honorilta huhutaan vielä muitakin julkistuksia sen kotimarkkinoilla.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Tutun vuotajan Digital Chat Stationin mukaan Honor tutkii muun muassa takanäytöllä varustettua älypuhelinta, poikkeuksellisen suurta 12 000 milliampeeritunnin akkua sekä leveää taittuvanäyttöistä puhelinta Samsung Galaxy Z Fold8:n ja Applen ensimmäisen taittuvan iPhonen tavoin.
Digital Chat Station kertoo, että Honor arvioi parhaillaan uudenlaista rakennetta, jossa ohuen ja kamerakeskeisen älypuhelimen takapuolelle sijoitettaisiin noin 1,7 tuuman toinen näyttö. Takanäytön toiminnoista ei ole tietoa, mutta se voi todennäköisesti esimerkiksi esittää ilmoituksia ja toimia kameran etsimenä.
Vuotaja ei nimennyt kyseistä puhelinta, mutta yksi mahdollinen ehdokas on tuleva Honor 700 -sarja. Aikaisempien julkaisuaikataulujen perusteella 700-sarja saatettaisiin esitellä Kiinassa marras- tai joulukuussa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Kiinassa Honorin numerosarja uusiutuu kahdesti vuodessa, kun kansainvälisille markkinoille on saatu vain joka toinen sukupolvi. Tällä perusteella Honor 700 -puhelimia ei odoteta myyntiin Kiinan ulkopuolella ellei tilanne muutu aiempaan nähden.
Toisessa paljastuksessa Digital Chat Station kertoo Honorin aloittaneen uuden erittäin suuren akun koetuotannon.
Akun vähimmäiskapasiteetiksi kerrotaan 11 790 milliampeerituntia ja energiasisällöksi 43,86 wattituntia. Tyypilliseksi ilmoitettavan kapasiteetin odotetaan olevan noin 12 000 milliampeerituntia.
Vielä ei tiedetä, mihin puhelimeen akku päätyy. Yksi mahdollisuus on Honor Power3, jonka julkaisua odotetaan viimeistään alkuvuodesta 2027. Ennakkotietojen mukaan Honor Power3 voisi saada MediaTekin seuraavan sukupolven 3 nanometrin Dimensity 8600 -järjestelmäpiirin.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Honor on aiemmin esitellyt Power-sarjassa Kiinan kotimarkkinoilleen suurella akulla varustettuja älypuhelimia, viimeksi 10 080 milliampeeritunnin akulla varustetun Power2:n tammikuussa 2026.
Lisäksi Honor tutkii myös uudenlaista leveää taittuvanäyttöistä älypuhelinta. Projekti ei Digital Chat Stationin mukaan ole kuitenkaan vielä edennyt varsinaiseen tuotekehitysvaiheeseen, joten nähtävästi aivan heti tähänastisia Magic V -sarjan malleja leveämpää uutuutta Honorilta ei vielä kannata odottaa.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla







Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »