Yhdysvaltalainen DoorDash, joka aiemmin osti suomalaisen Woltin osakevaihdolla, on nyt saanut päätökseen brittiläisen Deliveroon yritysoston.
DoorDash tiedotti Deliveroon ostamisesta 2,9 miljardin punnan kaupassa toukokuussa. Nyt 2. lokakuuta kauppa on toteutunut eri hyväksyntöjen jälkeen.
Deliveroo tarjoaa DoorDashin ja Woltin tavoin tilaus- ja kotiinkuljetuspalvelua valituilla markkinoilla.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
DoorDash kansainvälistyi aiemmin ostamalla suomalaisen Woltin kaupassa, josta tiedotettiin alun perin marraskuussa 2021 ja joka toteutui kesäkuun 2022 alussa. DoorDash osti Woltin kokonaisuudessaan osakevaihdolla, jonka myötä entisistä Woltin omistajista tuli DoorDashin omistajia. DoorDashin alla Woltin perustajiin lukeutuva Miki Kuusi on jatkanut DoorDash Internationalin johdossa.
Nyt Deliveroon siirryttyä DoorDashin omistukseen, vaihtaa Miki Kuusi työtehtävää. Kuusi jättää Woltin toimitusjohtajuuden ja siirtyy Deliveroon toimitusjohtajaksi. Helsingin Sanomien mukaan Kuusi myös muuttaa Lontooseen. Deliveroon perustaja ja toimitusjohtaja Will Shu jättää kaupan toteutumisen yhteydessä työnsä yhtiössä.
Miki Kuusi jatkaa samalla edelleen DoorDashin kansainvälisten toimintojen johdossa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Woltin uudeksi toimitusjohtajaksi nousee operatiivisena johtajana tähän asti toiminut Marianne Vikkula.
Ostamalla Deliveroon DoorDash laajensi toimintaansa yhdeksään uuteen maahan, joissa sillä ei ole tällä hetkellä toimintaa. Ison-Britannian lisäksi Deliveroo toimii Euroopassa muun muassa Belgiassa, Irlannissa, Italiassa ja Ranskassa. Lisäksi se on laajentanut toimintaansa valittuihin muihin maihin, esimerkiksi Yhdistyneisiin arabiemiirikuntiin, Kuwaitiin ja Qatariin sekä Singaporeen.
”Yhdistyminen Deliveroon kanssa vahvistaa DoorDashin asemaa paikallisen kaupankäynnin globaalina johtajana, mikä mahdollistaa yhdistyneelle yhtiölle paremman palvelun yrityksille, kuluttajille ja läheteille. Deliveroo jatkaa toimintaansa yhtenä johtavista paikallisen kaupankäynnin alustoista keskeisillä maantieteellisillä alueillaan ja hyötyy DoorDashin mittakaavasta, resursseista ja globaalista ulottuvuudesta”, DoorDash kertoo tiedotteessaan.
Deliveroon osakekurssi laski ennen ostotarjousta lähes 50 prosentilla vuonna 2021 tapahtuneesta listautumisesta lukien, kun sijoittajien usko tulevaisuuden näkymiin heikentyi ja noussut korkotaso painoi yleisesti kasvuyhtiöiden arvostuksia.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »