Yhdysvaltalainen DoorDash, joka aiemmin osti suomalaisen Woltin osakevaihdolla, on tehnyt sopimuksen brittiläisen Deliveroon ostamisesta.
Deliveroo tarjoaa DoorDashin ja Woltin tavoin tilaus- ja kotiinkuljetuspalvelua valituilla markkinoilla.
Aiemmin Deliveroo kertoi jo jo alustavan ostotarjousehdotuksen vastaanottamisesta.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
DoorDash maksaa Deliveroon osakkeista yhteensä noin 2,9 miljardia puntaa eli noin 3,4 miljardia euroa. Kauppahinta maksetaan rahana. Ostotarjouksessa osakekohtainen hinta on 1,80 puntaa (180 penceä). Tarjouksessa on noin 23 prosentin preemio DoorDashin osakekurssiin ennen tarjouksen julkituloa.
Ostotarjous Deliveroo arvostetaan noin 2,4 miljardin punnan yritysarvolla (EV).
Deliveroon hallitus suosittelee osakkeenomistajille DoorDashin ostotarjouksen hyväksymistä.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
”Kasvanut ryhmämme yhdistää DoorDashin vahvan toimintatavan Deliveroon paikalliseen asiantuntemukseen jatkaaksemme investoimissa innovaatioihin ja toimenpanoon entistä korkeammalla tasolla”, kommentoi DoorDashin perustaja ja toimitusjohtaja Tony Xu.
DoorDash kansainvälistyi aiemmin ostamalla suomalaisen Woltin kaupassa, josta tiedotettiin alun perin marraskuussa 2021 ja joka toteutui kesäkuun 2022 alussa. DoorDash osti Woltin kokonaisuudessaan osakevaihdolla, jonka myötä entisistä Woltin omistajista tuli DoorDashin omistajia. DoorDashin alla Woltin perustajiin lukeutuva Miki Kuusi on jatkanut DoorDash Internationalin johdossa.
Ostamalla Deliveroon DoorDash tulee laajentumaan yhdeksään uuteen maahan, joissa sillä ei ole tällä hetkellä toimintaa. Ison-Britannian lisäksi Deliveroo toimii Euroopassa muun muassa Belgiassa, Irlannissa, Italiassa ja Ranskassa. Lisäksi se on laajentanut toimintaansa valittuihin muihin maihin, esimerkiksi Yhdistyneisiin arabiemiirikuntiin, Kuwaitiin ja Qatariin sekä Singaporeen.
Deliveroon osakekurssi laski ennen ostotarjousta lähes 50 prosentilla vuonna 2021 tapahtuneesta listautumisesta lukien, kun sijoittajien usko tulevaisuuden näkymiin on heikentynyt ja noussut korkotaso on painanut kasvuyhtiöiden arvostuksia.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »