Applen pitkän tähtäimen suunnitelma lisätyn todellisuuden laseista on edelleen elossa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Alun perin laseja suunniteltiin iPhonen pariksi, mutta kun tämä ei onnistunut, oli kehityksen painopiste siirtynyt yhteistoimintaan Macin kanssa. iPhonessa ei ollut riittävästi tehoa tai akunkestoa lasien vaatiman laskennan mahdollistamiseksi. Lopulta yhteistoimintaa Macin kanssa ei nähty järkeväksi perustaksi lisätyn todellisuuden laseille, joiden todellinen hyödyllisyys tulisi esille liikkuvassa käytössä.
Itsenäisemmin toimivien lisätyn todellisuuden lasien toteuttaminen Applen haluamalla tavalla ei ole vielä osoittautunut myöskään mahdolliseksi, mutta Bloombergin Apple-reportterin Mark Gurmanin mukaan työ tulevaisuuden vision toteuttamiseksi jatkuu.
”Joka tapauksessa näyttää siltä, että Applen Vision Products Groupin uusi pomo John Ternus ei halua uutta floppia käsiinsä. Joten hän aikoo ottaa aikansa ja olla varovainen. Minulle kerrotaan, että Applen pitkän aikavälin tavoite itsenäisistä AR-laseista on pysynyt ennallaan, ja yritys jatkaa työskentelyä taustalla olevan teknologian – kuten näyttöjen ja piirien – parissa, jotta tällainen laite olisi mahdollista toteuttaa”, raportoi Gurman viimeisimmässä Power On -uutiskirjeessään.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Applen kilpailijoista Meta esitteli syksyllä 2024 kehittyneen lisätyn todellisuuden lasien Orion-prototyypin. Itsenäisesti langattomassa yhteydessä olevan keskusyksikön kanssa toimivat Orion-lasit eivät kuitenkaan tule toistaiseksi myyntiin, sillä lasien valmistuskustannus on noin 10 000 dollarin luokkaa muun muassa lasien sisältämien piikarbidilinssien vuoksi.
Metan on kuitenkin kerrottu suunnittelevan kevyempien, jonkinlaisella näytöllä varustettujen lisätyn todellisuuden lasien tuomista markkinoille jo vuoden 2025 aikana.
Samalla Apple jatkaa seuraavien mallien kehittämistä vuonna 2024 markkinoille tulleen Apple Vision Pron jatkoksi. Raportoidusti Applella on työn alla sekä edullisempi vaihtoehto, mahdollisesti nimeltään Apple Vision, sekä suora seuraaja Apple Vision Prolle toisen sukupolven mallin muodossa.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »