EPSI Rating 2026 -tutkimuksen mukaan Moilla on Suomen tyytyväisimmät puhelinliittymien yksityisasiakkaat. Moi sai asiakastyytyväisyydestä 79,0 indeksipistettä, mikä on 11,8 pistettä toimialan 67,2 pisteen keskiarvoa korkeampi. Moin tulos on 2020-luvun mittauksista koko toimialan korkein.
Tutkimuksessa Moi nousee asiakastyytyväisyyden lisäksi toimialavertailun kärkeen tuotelaadussa, vastineessa rahalle, asiakasuskollisuudessa, asioinnin helppoudessa, asiakaspalvelussa sekä digitaalisissa palveluissa.
Keskiarvon alle yksityisasiakkaiden asiakastyytyväisyydessä jäivät selvästi Giga Mobiili, joka on Gigantin vielä melko tuore avaus operaattorimarkkinoille, sekä viimeiselle sijalle sijoittunut Elisa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Mielenkiintoisesti toinen tuore tulokas operaattorimarkkinoilla, Oomi Mobiili, keräsi vahvat arviot ja ylsi asiakastyytyväisyydessä toiselle sijalle heti Moin jälkeen.

EPSI Ratingin tutkimustulokset puhelinliittymien asiakastyytyväisyydestä yksityisasiakkaiden osalta.
“Tänä vuonna ei oikeastaan voida puhua yhdestä suomalaisesta puhelinliittymäasiakaskokemuksesta. Osa asiakkaista on erittäin tyytyväisiä ja sitoutuneita operaattoriinsa, kun taas toisessa päässä asiakkaiden kokemus on aivan erilainen. Näin suuri ero kertoo, että operaattorin valinnalla on asiakkaalle paljon suurempi merkitys kuin helposti ajattelemme”, kommentoi EPSI Rating Finlandin maajohtaja Heidi Laitinen.
“Kärkiyritykset eivät erotu vain hinnalla tai itse liittymällä. Asiakas kokee koko asiakkuuden toimivaksi. Moin ja Oomi Mobiilin tulokset osoittavat, kuinka korkealle asiakastyytyväisyys mobiilimarkkinassa voi edelleen nousta”, jatkaa Laitinen.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Moilla tieto alan tyytyväisimmistä asiakkaista otettiin luonnollisesti ilolla vastaan.
”Vaati rohkeutta kirjoittaa ja julkaista jo 10 vuotta sitten Moin perustamisen yhteydessä, että haluamme rakentaa Suomen asiakaslähtöisimmän mobiilioperaattorin. Halusimme kuulua suomalaisten arkipäivään, olla rento ja rehellinen, asiakkaidemme rakastama operaattori. Tämä unelmamme on toteutunut, olemme nöyrän ylpeitä siitä”, Moin toimitusjohtaja Petri Lahtinen sanoo.
Moi on ollut osa DNA:ta jo vuodesta 2019 lähtien.
Yritysasiakkaiden puhelinliittymissä tyytyväisimmät asiakkaat ovat Telialla. DNA:n asiakastyytyväisyyys oli lähes samaa tasoa, kun taas Elisan asiakkaiden tyytyväisyys oli selkeästi heikompi.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Telia sai vertailun parhaat arviot imagossa ja tuotelaadussa, DNA puolestaan odotuksissa, palvelulaadussa ja rahalle saatavassa vastineessa. Samaan aikaan Elisan tulokset laskivat huomattavasti.
“Telia onnistuu yritysasiakkaissa juuri siinä, missä koko toimialalla on nyt vaikeuksia: asiakkaan pitämisessä tyytyväisenä ja sitoutuneena. Kun toimialan kokonaisarvio laskee mutta Telia säilyttää vahvan tasonsa, tulos kertoo yhtiön onnistuneen asiakassuhteen hoitamisessa”, kommentoi EPSI Rating Finlandin maajohtaja Heidi Laitinen.
Myös EPSI Rating Finlandilla on kiinnitetty huomiota Elisan asiakastyytyväisyyen laskuun – sekä yksityis- että yritysasiakkaissa.
“Elisan kokoisella toimijalla on väistämättä suuri vaikutus myös siihen, millaiseksi suomalaiset kokevat mobiilialan. Siksi tulos on harmillinen koko toimialan näkökulmasta. Tutkimuksemme osoittaa samalla, ettei näin heikko asiakaskokemus ole mobiilialalla väistämätön: esimerkiksi DNA:n ja Telian asiakkaiden kokemukset sekä yksityis- että yritysasiakkaiden parissa ovat monessa suhteessa aivan erilaisia”, sanoo maajohtaja Heidi Laitinen.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Verrattuna viime vuoden tutkimukseen yksityisasiakkaissa Elisan asiakkaiden tyytyväisyys laski 11,0 pistettä 60,0 pisteeseen ja yritysasiakkaissa 10,6 pistettä 60,8 pisteeseen.
Elisalle ja Giga Mobiilille heikko asiakastyytyväisyys merkitsee haasteita asiakkaiden pitämisessä.
“Huono arvio ei jää tutkimuslomakkeelle. Kun asiakas ei näe operaattorissaan mitään erityistä ja samalla kokemus asiakkuudesta heikkenee, myös halu lähteä kasvaa. Elisalla ja Giga Mobiililla nämä kaksi asiaa osuvat nyt samaan aikaan”, Heidi Lahtinen EPSI Ratingilta toteaa.
Operaattorien asiakastyytyväisyystutkimuksen tehnyt EPSI Rating on voittoa tavoittelematon akateeminen organisaatio, jonka omistaa Swedish Instiute for Quality (SIQ), jonka puolestaan omistaa Ruotsin valtio.
EPSI Data Collection Services haastatteli Mobiili 2026 –tutkimukseen yhteensä 2 196 yksityis- ja yritysasiakasta puhelinliittymien osalta syyskuussa 2026. Indeksi tuotetaan asteikolla 0–100, jossa 0-60 on tyytymätön, 60-75 on tyytyväinen ja yli 75 erittäin tyytyväinen. Asiakastyytyväisyyden virhemarginaalit ovat operaattoreittain yleisesti haarukassa n. +/- 2-3 indeksipistettä (Moi +/- 1,6) ja toimialatasolla alle 2 indeksipistettä asteikolla 0-100. Tilastollinen luottamustaso on 95%.
Lisätietoa tutkimuksesta löytyy EPSI Ratingin verkkosivuilta.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla








Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »