Sony Music Publishing, Warner Chappell Music ja joukko muita musiikkikustantajia ovat haastaneet tekoäly-yhtiö Anthropicin sekä sen perustajat Dario Amodein ja Benjamin Mannin oikeuteen. Kanteessa yhtiötä syytetään tuhansien tekijänoikeudella suojattujen teosten luvattomasta hankkimisesta ja käyttämisestä Claude-tekoälymallien kouluttamiseen.
Kanne jätettiin perjantaina tuomioistuimelle Kaliforniassa, Yhdysvalloissa, raportoi Music Business Worldwide -julkaisu.
Musiikkikustantajien mukaan Anthropic on toteuttanut röyhkeää kampanjan, jossa tekijänoikeudella suojattuja teoksia ladattiin laittomasti.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Musiikkikustantajien mukaan Anthropic hankki laittomien torrent-latausten avulla miljoonia kirjoja, joiden joukossa oli myös laulunsanoituksia ja nuotteja sisältäviä teoksia. Näitä aineistoja olisi kanteen mukaan käytetty Clauden kouluttamisessa.
Kantajat kuvailevat toimintaa ”räikeäksi varkaudeksi” ja väittävät kyseessä olevan laajamittainen tekijänoikeuksien loukkaus.
Anthropic on kohdannut vastaavia oikeusjuttuja aiemminkin. Osa uuden kanteen asianajajista edustaa myös Concord Music Groupia ja Universal Music Groupia tammikuussa nostetussa erillisessä jutussa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Aiemmin myös kirjailijat syyttivät Anthropicia tekijänoikeudella suojattujen kirjojen käyttämisestä tekoälymalliensa koulutukseen. Tapauksessa tuomari teki olennaisen eron aineiston käyttämisen ja hankkimisen välille. Päätöksen mukaan tekijänoikeudella suojattujen teosten käyttäminen tekoälyn koulutuksessa saattoi olla lainmukaista, mutta teosten hankkiminen piratismin avulla ei ollut.
Anthropic päätyi tapauksen seurauksena maksamaan 1,5 miljardin dollarin sovintomaksun.
Sony Musicin ja Warner Chappellin uusi kanne rakentuu osittain saman erottelun varaan. Sen keskiössä ei siten ole pelkästään kysymys siitä, saako tekijänoikeudella suojattua materiaalia käyttää tekoälyn kouluttamiseen, vaan myös siitä, miten Anthropic väitetysti hankki koulutusaineistonsa.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »