Euroopan komissio on tänään määrännyt kiinalaisen Alibaban AliExpressille 550 miljoonan euron sakot, koska se on komission mukaan rikkonut Euroopan unionin digipalvelusäädöksen mukaisia velvoitteitaan arvioida ja lieventää huolellisesti riskejä, jotka liittyvät laittomien, vaarallisten tai väärennettyjen tuotteiden myyntiin sen verkkokauppa-alustalla.
Komission mukaan AliExpress ei ole arvioinut asianmukaisesti, oliko sillä riittävästi henkilöstöä mahdollisesti laittomien tuotteiden tarkistamiseen. Yhtiö yliarvioi järjestelmänsä tehokkuuden laittomien tuotteiden havaitsemisessa ja poistamisessa.
AliExpress ei myöskään arvioinut riittävällä tavalla, miten sen suosittelu- ja mainontajärjestelmät pahentavat laittomien tuotteiden leviämistä. Komission mukaan kuluttajille suositeltiin tai mainostettiin monia laittomia tuotteita ennen niiden tosiasiallista poistamista.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
AliExpressillä ei myöskään ollut kvantitatiivisia mittareita arvioinnissaan. Komission testauksen mukaan suuri määrä laittomia tuotteita liikkui edelleen AliExpressin maltillisista pyrkimyksistä huolimatta.
Kaiken kaikkiaan AliExpress ei ole toteuttanut tehokkaita toimenpiteitä laittomien tuotteiden levittämisen riskin vähentämiseksi.
Näin ollen monet laittomat tuotteet, väärennetyistä tuotteista vaarallisiin leluihin ja vaarallisiin kosmetiikkaan, pysyivät alustalla useita viikkoja havaitsemisensa jälkeen eikä AliExpress pannut asianmukaisesti täytäntöön laittomia tuotteita myyvien kauppiaiden seuraamuspolitiikkaa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
AliExpress epäonnistui myös estämään vaatimustenmukaisuustarkastusten toteutumista, kun kauppiaat luokittelivat tuotteensa väärään luokkaan tarkastuksilta välyttymiseksi.
Komissio toteaa myös, että AliExpressin pakollinen tuotemerkkilupajärjestelmä, jonka tarkoituksena on estää tuoteväärennösten myynti, osoittautui tehottomaksi ja henkilöstöltään vajavaiseksi.
AliExpressin on nyt toimitettava komissiolle toimintasuunnitelma 20. lokakuuta 2026 mennessä. Suunnitelmassa on esitettävä toimenpiteet, joilla korjataan puutteet ja laiminlyönnit. Tämän jälkeen Euroopan digitaalisten palvelujen lautakunnan on annettava lausuntonsa kuukauden kuluessa suunnitelman vastaanottamisesta, jonka jälkeen komissiolla on kuukausi aikaa tehdä lopullinen päätöksensä ja asettaa kohtuullinen määräaika täytäntöönpanolle.
Sääntöjen noudattamatta jättämistä koskevan päätöksen noudattamatta jättäminen voi johtaa uhkasakkoihin. Komissio jatkaa yhteistyötä AliExpressin kanssa varmistaakseen, että päätöstä ja digipalvelusäädöstä noudatetaan yleisemmin.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
”Väärennettyjen vaatteiden, vaarallisten lelujen, vaarallisen kosmetiikan ja muiden laittomien ja haitallisten tuotteiden leviäminen ei ole väistämätön verkko-ostosten hinta – AliExpress ei noudata digipalvelusäädöksen mukaisia velvoitteitaan. Mittakaava ei ole tekosyy; Riskit on tunnistettava ja niihin on puututtava järjestelmällisesti sen varmistamiseksi, että kuluttajat voivat tehdä ostoksia turvallisesti verkossa. Tänään pidämme AliExpressin tämän standardin mukaisesti ja pyydämme sitä ryhtymään toimiin”, kommentoi suomalaiskomissaari Henna Virkkunen, joka on teknologisesta omavaraisuudesta, turvallisuudesta ja demokratiasta vastaava varapuheenjohtaja Euroopan komissiossa.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »