Tekoälybuumin nostama muistipiirien kysyntä sataa Samsungin laariin.
Korealainen Samsung Electronics lukeutuu maailman johtaviin muistipiirien valmistajiin, ja se todella näkyy nyt yhtiön tuloksessa. Muistipiirien kiristynyt markkinatilanne on johtanut hintojen nousuun, ja muistipiirien valmistajat tahkoavat nyt satumaisia voittoja.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Samsungin mukaan sen toisen vuosineljänneksen eli huhti-kesäkuun liikevoitto oli noin 89,4 biljoonaa wonia eli noin 51,3 miljardia euroa. Liikevoitto peräti 19-kertaistui vuiodentakaisesta.
Tulos ylitti hieman analyytikko-odotukset ja oli suurempi kuin Samsungin yhteenlaskettu tulos kolmen edellisen vuoden aikana.
Liikevaihtonsa Samsung kertoo nousseen noin 171 biljoonaan woniin, joka on 129 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Markkinoilla osa sijoittajista odotti kuitenkin vielä vahvempaa liikevaihtoa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Kovista tulosluvuista huolimatta Samsungin osake laski voimakkaasti, yli 10 prosenttia, tiistaina alustavien tulostietojen julkaisun jälkeen. Myös kilpailijan SK Hynixin osake painui karkeasti saman verran.
Sijoittajat epäilevät nykyisten vahvojen tulosten ja kasvun jatkumisen kestävyyttä. Samsungin liikevaihdon kehityksen jääminen odotuksista heijastaa muistien hintojen odotettua hitaampaa nousua.
Odotukset muistipiirien valmistajille ovat kasvaneet korkeiksi, ja markkina on hermostunut ennen kuin tekoälykysynnän jatkuvuudesta saadaan parempaa näyttöä. Muistimarkkina on historiallisesti ollut hyvin syklinen, ja voimakasta nousua on usein seurannut ylitarjonta ja hintojen lasku.
Toiselta vuosineljännekseltä Samsungin tulos oli vahva, vaikka yhtiö varasi merkittäviä summia työntekijöiden bonuksiin. Toukokuussa sovitussa palkkaratkaisussa työntekijöiden palkitseminen sidottiin liikevoittoon. Analyytikoiden mukaan ilman näitä bonusvarauksia Samsungin liikevoitto olisi todennäköisesti ylittänyt 100 biljoonaa wonia, uutistoimisto Reuters kertoo.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Samsung julkaisee tarkemmat tulostiedot 30. heinäkuuta, jolloin nähdään myös eri liiketoimintojen tulosjakauma.
Muistipiirien kova kysyntä ja hintojen nousu ovat kokonaisuutena Samsungille erittäin suotuisia, mutta yhtiön mobiililiiketoiminnalle korkeat muistihinnat käyvät kalliiksi. Samsungin mobiilibisneksen on arvioitu jopa voivan valahtaa tappiolliseksi ensi kerran koko vuoden tuloksen osalta.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »