Spotify on julkaissut uuden Studio by Spotify Labs -tietokonesovellus, joka hyödyntää tekoälyä henkilökohtaisten podcastien ja yhteenvetojen luomiseen.
Sovellus pystyy yhdistämään tietoa esimerkiksi sähköposteista, kalenterista, muistiinpanoista ja verkkosisällöstä sekä rakentamaan niiden pohjalta teksti- tai äänimuotoisia päivittäisiä yhteenvetoja.
Spotifyn uutuus muistuttaa näin Googlen NotebookLM-palvelua.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Uuden Studio-sovelluksen avulla käyttäjät voivat tutkia aiheita niistä luotujen podcastien kautta sekä luoda henkilökohtaisia yhteenvetoja
Sovelluksessa toimii tekoälyagentti, joka voi selata verkkoa, hakea henkilökohtaisia tietoja sekä rakentaa niiden perusteella räätälöityjä podcasteja. Käyttäjä voi esimerkiksi pyytää päivittäisen äänikoosteen sähköposteista ja kalenterista.
Kaikki tekoälyn Studio-sovelluksessa luomat podcastit tallennetaan käyttäjän omaan Spotify-kirjastoon ja synkronoidaan eri laitteiden välillä. Julkisesti sisältöä ei julkaista, vaan se on tarkoitettu vain henkilökohtaiseen käyttöön.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Spotifyn mukaan sen uusi sovellus on vasta tutkimusvaiheessa ja Spotify muistuttaa, että tekoäly voi tehdä virheitä ja antaa epäluotettavia tietoja.
Studio by Spotify Labs julkaistaan aluksi yli 20 markkina-alueella yli 18-vuotiaille käyttäjille.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »