Oppo on julkistanut uuden Find X9 Ultra -huippupuhelimensa.
Find X9 Ultra tulee myyntiin myös Suomessa. Ennakkomyynti alkaa 15. toukokuuta ja avoin myynti 29. toukokuuta. Suositushinta on 1 699 euroa.
Euroopan markkinoille Find X9 Ultra saapuu kahtena värivaihtoehtona, jotka ovat tumma Tundra Umber sekä oranssi Canyon Orange. Näistä ensin mainitussa on kaksiosainen takaosan viimeistely, joka muistuttaa perinteisiä kameroita.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Erityisesti Find X9 Ultra tarjoaakin vielä muita Find X9 -sarjan huippupuhelimia järeämmän kamerakokoonpanon.
Oppon mukaan Find X9 Ultra sisältää yhtiön tähän asti kehittyneimmän kamerajärjestelmän. Laitteessa hyödynnetään uuden sukupolven optista suunnittelua, jonka tavoitteena on nostaa mobiilikuvauksen suorituskyky uudelle tasolle. Find X9 Ultra jatkaa myös Oppon Hasselblad-yhteistyötä.
Kamerakohouma Find X9 Ultrassa on kookkaimpia mitä puhelimissa on nähty – ja syystä, sillä kamerakokonaisuus on erittäin vakuuttava.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Takana puhelimessa on 200 megapikselin pääkamera Sony LYT-901 -kennolla, jonka koko on 1/1,12 tuumaa, sekä f/1,5-aukolla.
Ultralaajakulmakamerassa on 50 megapikselin 1/1,95″ Sony LYT-600 -kenno ja f/2,0-aukko.
Telekameroita on kaksi kappaletta. 200 megapikselin 3x optisen zoomin telekamera 1/1,28″ OmniVision 1/1,28″ kennolla ja f/2,2-aukolla sekä 50 megapikselin 10x optisen zoomin telekamera kustomoidulla 1/2,75″ Samsung ISOCELL JNL -kennolla ja f/3,5-aukolla.
Pää- ja telekamera ovat optisesti vakautettuja, ja 10x telekamerassa vakautus liikuttaa koko kennoa. 10x telekamerassa on viisinkertainen prismarakenne, joka mahdollistaa suuren polttovälin kameran mahduttamisen kompaktiin puhelimeen.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Lisäksi mukana on monispektrianturi.
10x optisen zoomin pääkameraan verrattuna tarjoavalla telekamerallaan Find X9 Ultra erottuu selvästi muiden huippupuhelintenkin joukosta, ja zoom-kuvaamisessa puhelimen pitäisi ollakin erittäin hyvä. Lisäksi 3x optisen zoomin telekamera tukee makrokuvausta 15 senttimetrin etäisyydeltä alkaen.
Entisestään kuvausominaisuuksia laajentaa vielä Hasselblad Earth Explorer, jonka erillinen telejatkolinssi on kiinnitettävissä puhelimeen yhdessä erityisen suojakuoren kanssa. 300 millimetrin polttovälin telejatkolinssi sisältää 16 lasielementtiä ja mahdollistaa 13x optisen zoomin. Haaselblad Earth Explorerin hinta on 599 euroa.
Edestä löytyy 50 megapikselin automaattitarkenteinen kamera 1/2,75″ Samsung ISOCELL JN5 -kennolla ja f/2,4-aukolla.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Kamerasovelluksesa käytettävissä on uuden sukupolven Hasselblad Master Mode -kuvaustila manuaalisäädöillä ja kuvia voi tallentaa eri muodoissa (RAW MAX, JPG MAX, ProXDR tai Master Motion Photo).
Videokuvauksen osalta Find X9 Ultra tukee 4K 60 fps -tarkkuuden videokuvausta Dolby Vision -väreillä kaikilla kameroillaan. Lisäksi pää- ja 3x optisen zoomin telekamera tukevat vielä nopeampaa 4K 120 fps -kuvausta, ja korkeimmillaan käytettävissä on 8K-tarkkuus 30 fps -nopeudella.
Kuvaaminen on mahdollista myös O-Log2-muodossa, joka mahdollistaa laajemman jälkikäsittelyn.
Find X9 Ultran sivuilta löytyy Quick Button -pikapainike kameralle sekä jo tuttu Snap Key -toimintopainike, jolle voi määritellä toiminnon.
Edessä Find X9 Ultrassa on 6,82 tuuman LTPO AMOLED -näyttö 3168×1440 pikselillä ja 1-144 hertsin mukautuvalla virkistystaajuudella. Kirkkaus näytössä yltää pistemäisesti huipussaan 3 600 nitiin. Ultraääniteknologian sormenjälkilukija sijaitsee näytön alla ja näytön pintana on Corningin Gorilla Glass Victus 2 -lasi.
Suorituskyvystä vastaa Qualcommin huippupiiri Snapdragon 8 Elite Gen 5, jonka rinnalla on 12 tai 16 gigatavua LPDDR5X-tyypin RAM-käyttömuistia ja 512 gigatavua tai 1 teratavu UFS 4.1 -tyypin tallennusmuistia.
Akun kapasiteetti on melko suuret 7 050 milliampeerituntia, ja se tukee 100 watin langallista ja 50 watin langatonta pikaltausta.
Muita ominaisuuksia ovat stereokaiuttimet, neljä mikrofonia, Wi-Fi 7, Bluetooth 6.0, NFC, infrapunalähetin, X-akselinen värinämoottori, USB-C-liitäntä (USB 3.2 Gen 1) sekä IP66-, IP68-, IP69-luokiteltu kestävyys.
FInd X9 Ultran mitat ovat 163,16 x 76,97 x 8,65-9,1 millimetriä ja paino 235-236 grammaa.
Käyttöjärjestelmäversiona on Android 16 osana Oppon ColorOS 16 -ohjelmistoa.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla









Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »