Tekoäly-yhtiö Anthropic kertoi aiemmin huhtikuussa vuoden 2026 alun aikana nähdyn hurjan kasvunsa jatkumisesta.
Taustalla on erityisesti ohjelmistokehitystä nopeasti mullistanut Claude Code, joka on muuttanut ohjelmistokehittäjien työnkuvaa jo laajasti ympäri maailman.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Anthropicin hurja kasvu on muuttanut tekoäly-yhtiöiden markkinatilannetta, ja ChatGPT:stä tunnettu OpenAI on viime aikoina suunnannut nopeasti strategiaansa uudelleen painottamaan enemmän ohjelmistokehityksen tukemista ja yritysasiakkaiden palvelua.
OpenAI kertoi maalis-huhtikuun vaihteessa vuotuiseksi liikevaihtovauhdikseen 24 miljardia dollaria, joten yhtiöiden julkaisemien lukujen perusteella Anthropic näytti ohittaneen liikevaihtovauhdissa OpenAI:n.
OpenAI:lla asiasta ollaan kuitenkin eri mieltä.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Yhtiön sisäisessä, The Vergen käsiinsä saamassa viestissä OpenAI:n uusi liiketoimintajohtaja (Chief Revenue Officer) Denise Dresser on esittänyt Anthropicin paisuttavan liikevaihtolukemiaan käyttämällään kirjanpitotavalla.
Dresserin mukaan Anthropic käyttää ”kirjanpitokäsittelyä, joka saa liikevaihdon näyttämään suuremmalta kuin se on”.
Väitetysti Anthropic on huomioinut ilmoittamassaan liikevaihtovauhdin lukemassaan bruttona asiakasmyynnin yhteistyöstään Googlen ja Amazonin kanssa, joiden kanssa sillä on liikevaihton jakosopimukset. OpenAI sisällyttää ilmoittamiinsa liikevaihtolukemiin vastaavista omista sopimuksistaan vain oman osuutensa (nettoliikevaihto).
OpenAI:lla uskotaan tämän eron paisuttavan Anthropicin liikevaihtovauhtia vertailussa itseensä jopa 8 miljardilla dollarilla. Tällä korjauksella Anthropicin vuotuinen liikevaihtovauhti olisi ”vasta” 22 miljardia dollaria, eli OpenAI olisi 24 miljardilla dollarillaan vielä edellä tekoäly-yhtiöiden kilvassa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Anthropic ei ole tiettävästi kommentoinut OpenAI:n väitteitä. Viime aikoina Anthropicin kasvu on myös ollut niin nopeaa, että se voi olla jo joka tapauksessa ohittanut OpenAI:n – myös maltillisemmalla kirjanpitotavalla.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »