Volvo syventää yhteistyötä Googlen kanssa.
Tunnetulla tavalla Volvo-autoissa on jo entuudestaan käytössä Android Automotive -käyttöjärjestelmä Googlen palveluilla varustettuna.
Nyt Volvo ja Google ovat kuitenkin solmineet sopimuksen, jonka myötä uusia ominaisuuksia on luvassa nopeammin Volvoihin, alkaen tuesta Googlen tekoälypalvelulle Geminille.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Volvo-autot toimivat jatkossa referenssialustana Android Automotivelle, ja Google kehittää tälle pohjalle uusia ominaisuuksia ennen kuin ne julkaistaan muuten.
”Laajennetun kumppanuuden myötä Volvo Carsista tulee nyt myös yksi Googlen autoihin suunnatun Android-käyttöjärjestelmän kehitystyön referenssilaitteistoalustoista. Tämä tarkoittaa, että Google käyttää Volvo Carsia pääkehityskumppanina uusille ominaisuuksille ja päivityksille ennen niiden lisäämistä Androidin pääkoodikantaan. Tämä antaa Googlelle ja Volvo Carsille mahdollisuuden innovoida yhdessä uusien yhdistettyjen kokemusten parissa ja varmistaa, että Volvo-kuljettajat ovat ensimmäisten joukossa, jotka pääsevät nauttimaan uusimmista Android-ominaisuuksista ja suorituskyvyn parannuksista”, Volvo kertoo.
Volvon mukaan se tulee myös saamaan ensimmäisten joukossa Geminin Android Automotiven osalta myöhemmin tänä vuonna.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Tällä viikolla järjestettävän Google I/O -tapahtuman yhteydessä Google käytti Volvo EX90 -autoja Geminin toiminnan esittelyyn autoissa.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »