Useissa kansainvälisissä teknologia-alan medioissa on tällä viikolla alkanut kiertää huhu, jonka mukaan useammat kiinalaiset älypuhelinvalmistajat tutkisivat mahdollisuutta Android-käyttöjärjestelmän hyödyntämisestä ilman Google-palveluja.
Huhut näyttävät lähteneen leviämään XiaomiTime-sivustolta, mutta Xiaomin lisäksi mahdollisuutta Androidista ilman Google-palveluja kerrotaan tutkineen myös Oppon ja sen alabrändin OnePlussan sekä Vivon.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Huhu on mielenkiintoinen, muttei välttämättä kovin merkityksellinen.
Valmistajien Kiinan kotimarkkinoillahan varsinaisesti Google-palveluja ei jo nykyiselläänkään Android-laitteista löydy, joten käytännössä merkittävämpi muutos olisi toteutuessaan kansainvälisillä markkinoilla.
Kansainvälisillä markkinoilla puolestaan yhdenkään valmistajan intressissä tuskin on vapaaehtoisesti siirtyä pois Googlen palveluilla varustetusta Androidista, sillä kysyntää tällaisille puhelimille on vaikea kuvitella juurikaan olevan.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Valmistajien kiinnostus tutkia avointa lähdekoodia olevan Android-käyttöjärjestelmän hyödyntämistä ilman Google-palveluja liittyykin lähinnä tilanteeseen, jossa Google-palvelujen hyödyntäminen niiltä estyisi.
Maailman suurimman älypuhelinvalmistajan paikkaa reilut viisi vuotta sitten hätyytellyt Huawei joutui kuuluisalla tavalla Yhdysvaltojen rajoitusten kohteeksi vuonna 2019, minkä seurauksena sen puhelimista katosivat esiasennetut Google-palvelut. Lisäksi Yhdysvallat rajoitti eri tavoin piiritoimituksia Huaweille, mikä tarkoitti aluksi myös 5G-tuen jäämistä pois Huawei-puhelimista sekä toimitusvaikeuksia. Rajoitusten seurauksena Huawein markkina-asema kansainvälisillä puhelinmarkkinoilla romahti eikä ole sittemmin palautunut.
Kotimarkkinoillaan Kiinassa Huawei on panostanut omaan HarmonyOS-käyttöjärjestelmäänsä, jota aluksi kehitettiin Androidin pohjalta, mutta joka viimeisimmässä versiossa on irtautunut Androidista eikä enää jatkossa tue Android-sovelluksia.
Kiinassa Huawei on menestynyt hyvin HarmonyOS-ohjelmistollaan, mutta kansainvälisesti kiinnostus sen puhelimia kohtaan on säilynyt vaisuna.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Vaikka Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin tulleillaan aloittama kauppasota onkin kiristänyt Yhdysvaltojen ja Kiinan välejä, ei toistaiseksi julkisuuteen ole noussut mitään viitteitä siitä, että muihin kiinalaisiin puhelinvalmistajiin kuin Huaweihin kohdistettaisiin uusia poikkeuksellisia rajoituksia.
Toistaiseksi huhut useiden eri kiinalaisvalmistajien suunnitelmista Androidista ilman Google-palveluja ovatkin vain mielenkiintoista pohdintaa, eikä mahdollisten suunnitelmien realisoituminen vaikuta vielä kovin todennäköiseltä. Mutta tilanne voi toki muuttua nopeastikin ja ennakoimattomasti, kuten on nähty mobiilialan aiemmissa käänteissä.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »