Sony tulee todennäköisesti julkistamaan jo lähiaikoina uuden huippupuhelimensa Xperia 1 VII:n, joka on nähty jo verkkoon ilmestyneissä kuvissa. Sen sijaan keskihintaluokan uuden Sony-puhelimen julkistusta saataneen odottaa pidempään.
Esimerkiksi vuonna 2024 Sony julkisti rinta rinnan Xperia 1 VI -huippupuhelimensa sekä keskihintaluokan Xperia 10 VI:n.
Tuoreiden huhujen mukaan Xperia 10 VI:n seuraajaa Xperia 1 VII:tä saadaan kuitenkin odottaa syksyyn 2025 asti.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Sony-aiheisella Esato-keskustelupalstalla nimimerkki Spektykles on kertonut aikataulusta, minkä lisäksi asiasta on keskusteltu myös Facebook-ryhmässä.
Huhut kertovat, että Sony asemoisi Xperia 10 VII:n uudelleen korkeampaan hintaluokkaan.
Xperia 10 VII:n ominaisuuksista ei ole uusien tietojen valossa varmuutta. Aiemmin puhelimen on odotettu säilyttävän 6,1 tuuman AMOLED-näytön 21:9-kuvasuhteella ja 120 hertsin virkistystaajuudella sekä sisältävän Qualcommin helmikuussa 2025 julkistaman keskitason Snapdragon 6 Gen 4 -järjestelmäpiirin.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
On kuitenkin epäselvää, aikooko Sony varustaa Xperia 10 VII:n lopulta tehokkaammalla suorittimella.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »