Kiinalaisen ByteDancen omistama videopalvelu TikTok suunnittelee investoivansa 1 miljardia euroa datakeskukseen Suomessa.
TikTokin edustaja vahvisti suunnitelman uutistoimisto Reutersille muttei paljastanut tarkempia yksityiskohtia.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
TikTokilla on yli 175 miljoonaa käyttäjää Euroopassa.
TikTokin suunnitelmana on säilyttää eurooppalaisten TikTok-käyttäjien tietoja Euroopassa. Vuonna 2023 see käynnisti uuden projektin, jonka alla se tulee investoimaan 12 miljardia euroa kymmenen vuoden aikana tietosuojavaatimuksiin vastaamiseksi.
Verkkosivuillaan TikTok kertoo eurooppalaisten käyttäjätietojen tallentamisesta erilliseen eurooppalaiseen datasäilöön, joka toimii tätä nykyä datakeskuksissa Norjassa, Irlannissa ja Yhdysvalloissa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
TikTok otti datakeskuksensa Norjassa käyttöön nyt huhtikuun 2025 aikana.
Reutersin lähteiden mukaan TikTok suunnittelee julkistavansa lisää datakeskussuunnitelmia tulevien vuosien aikana.
Suomeen datakeskuksia ovat houkutelleet jäähdyttämisen tarvetta vähentävä viileä ilmasto sekä puhtaan energian tarjonta ja edullinen hinta.
Myös esimerkiksi Microsoft investoi parhaillaan uusiin datakeskuksiin Suomessa ja myös Google on tiedottanut tulevista suunnitelmistaan. Reuters noteeraa, kuinka Suomeen on suunnitteilla yli 20 uutta datakeskusta, joiden investointiarvo yltää 13 miljardiin euroon.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
TikTokia kohtaan on eri puolilla maailmaa kohdistunut epäilyksiä. Yhdysvalloissa palvelun paikalliselle toiminnalle on pitkään haettu uutta omistajaa, sillä TikTokin kiinalaisomistus on nähty riskinä kansalliselle turvallisuudelle. Euroopassa puolestaan Euroopan parlamentti ja komissio ovat kieltäneet TikTokin käytön henkilöstön puhelimilla perustellen päätöksiä tietoturvasyillä.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »