Kansainvälistä naistenpäivää vietetään lauantaina 8. maaliskuuta. OnePlus juhlistaa päivää julkaisemalla dokumentin, joka on kuvattu kokonaisuudessaan uudella OnePlus 13 –
lippulaivapuhelimella.
OnePlus 13
- 6,82" AMOLED HDR10+ -näyttö
- Sormenjälkilukija näytössä
- 50 + 50 + 50 Mpiks. kamera
- 32 Mpiks. etukamera
- Qualcomm Snapdragon 8 Elite -piiri
- 6000 mAh akku
Minidokumentissa seikkailija Elise Wortley, espanjalainen ennätysvuorikiipeilijä Edurne Pasaban ja suomalainen vuorikiipeil ijä Lotta Hintsa seuraavat Dorothy Pilleyn jalanjälkiä historiallisella matkalla Monte Citosta Bastiaan. Dokumentti on katsottavissa alta.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
OnePlus toteaa, että historian saatossa naisten johtamat seikkailut ovat jääneet huomiotta – mutta eivät enää. Kansainvälisen naistenpäivän kynnyksellä seikkailija ja Woman with Altitude -hankkeen perustaja Elise Wortley on toteuttanut uudelleen Korsikan halki vuonna 1922 tehdyn vaelluksen, jonka suoritti uraauurtava naisvuorikiipeilijä Dorothy Pilley. Retken tarkoituksena on juhlistaa naisia, jotka ovat haastaneet yhteiskunnan rajoituksia ja edistäneet naisten osallistumista tutkimusmatkailuun. Matka tallennettiin kokonaisuudessaan hiljattain markkinoille saapuneella OnePlus 13 -lippulaivapuhelimella.
Dokumentissa Elise kulkee läpi Korsikan monimuotoisten maisemien – vuorten, rantojen, laaksojen ja metsien – yhdessä espanjalaisen ennätysvuorikiipeilijä Edurne Pasabanin ja tutkimusmatkailija Lotta Hintsan kanssa.
”Dorothy Pilleyn tarina on rohkeutta ja rajojen rikkomista, mikä tekee hänen tutkimusmatkastaan niin inspiroivan. On vaikea uskoa, ettei näin uskomatonta naista tunneta laajemmin. Valitettavasti naispuoliset vuorikiipeilijät leimattiin tuolloin vain riskial tteiksi taakoiksi, joten en malta odottaa, että pääsen korjaamaan tämän vääryyden ja herättämään hänen seikkailunsa henkiin OnePlus 13:n avulla”, kommentoi vuorikiipeilijä Lotta Hintsa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
OnePlussan teettämän kyselytutkimuksen mukaan yli puolet suomalaisista (53 %) ei osaa nimetä yhtäkään naispuolista tutkimusmatkailijaa. Sen sijaan keskimäärin suomalaiset osaavat nimetä
useita miespuolisia tutkimusmatkailijoita, kuten Marco Polon (83 %), Indiana Jonesin (73
%) ja Kristoffer Kolumbuksen (65 %). Vain 23 prosenttia vastaajista kertoo oppineensa naispuolisista tutkimusmatkailijoista koulussa tai yliopistossa, vaikka 63 prosenttia olisi toivonut saavansa enemmän tietoa heidän saavutuksistaan jo kouluaikana. Lisäksi vain harva tunnistaa Dorothy Pilleyn nimen, vaikka hän oli yksi aikansa merkittävimmistä vuorikiipeilijöistä. Samaan aikaan 72 prosenttia kokee, että naiset eivät ole heidän mielestään tarpeeksi hyvin edustettuina tutkimusmatkoihin liittyvässä kirjallisuudessa tai mediassa.
OnePlus 13 on muun muassa kestävän IP68/IP69-luokitellusti pöly- ja vesitiiviin rakenteensa sekä ominaisuuksien, kuten Glove Touch ja Aqua Touch 2.0, jotka mahdollistavat näytön käytön sormikkailla tai märillä käsillä, valmis seikkaluihin kovemmissakin olosuhteissa.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »