Uusi Microsoft Edge Macille. Kuva: Windows Central.
Microsoft on julkaissut nyt ensimmäisen testiversion uudistetusta, Google Chromesta tutulle Chromium-selainmoottoripohjalle rakentuvasta Edge-verkkoselaimestaan myös Applen Mac-tietokoneiden macOS-käyttöjärjestelmälle.
Ensimmäiset testiversiot omalle Windowsilleen Microsoft julkaisi jo huhtikuun alkupuolella.
Toistaiseksi tänään uudesta Microsoft Edgestä macOS:lle on julkaistu vasta varhaisinta kehitysvaihetta edustava Canary-testiversiota. Se on on tarkoitettu lähinnä yhteensopivuus- ja suorituskykytestaukseen, ei vielä jokapäiväiseen käyttöön.
Testiversio on ladattavissa Microsoftin sivuilta.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Lisäksi versioita on tulossa myöhemmin Dev-kehitysversio, Beta-testiversio ja Production, eli normaali vakaa julkaisuversio. Ensimmäisen valmiin normaalin version julkaisun odotetaan tapahtuvan syksyllä. Versioista Canary on epävakain ja tiheimmin, jopa päivittäin, uudella versiolla päivittyvä.
Chromium-pohjaan siirtyminen tuo Edge-selaimeen myös monia uusia etuja, kuten mahdollistaa tuen Google Chromelle kehitetyille lisäosille sekä paremman tuen kehittyneille verkkosovelluksille (Progressive Web Apps).
Microsoft kertoo jo uuden Edgen ensimmäisen macOS-version olevan räätälöity Maceille esimerkiksi fonttien, valikoiden ja näppäimistöoikoteiden osalta. Lisäksi jatkossa selain on saamassa tuen muun muassa MacBook Pron Touch Bar -kosketusnäyttöriville.
Mainos: Jätä tästä yhteydenottopyyntö DNA:lle ja voit voittaa iPhone 12 Pro Maxin!
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »