Skype esitteli eilen uuden designin Windowsin, Macin ja Linuxin työpöytäsovelluksille. Uudistukset on tehty siten, että Skypen työpöytäsovellus ja mobiilisovellus käyttävät jatkossa yhtenäistä designia.
Menneinä kuukausina Skypen uusittu työpöytäsovellus on ollut testivaiheessa, mutta eilisestä lähtien valmis versio on ollut käyttäjien ladattavissa. Uusina ominaisuuksina ovat muun muassa kustomoitavat teemat ja keskustelulistat, jotka voidaan järjestää esimerkiksi viestien ajankohdan tai yhteyshenkilöiden statuksen mukaisesti.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Liitteiden lähettämisen osalta Skype sallii jatkossa 300MB tiedostojen lähettämisen yksinkertaisella ”raahaa ja pudota” -tekniikalla. Tiedostojen siirron pitäisi kuluttaa myös jatkossa vähemmän akkuvirtaa kiitos uuden pilviperusteisen tekniikan.
Itse keskusteluissa Skype tukeutuu jatkossa entistä enemmän ”reaktioihin”, joilla käyttäjä voi ilmaista entistä paremmin eri tunnetiloja. Lisäksi @-merkinnät auttavat käyttäjää saamaan aiempaa helpommin toisen käyttäjän huomion ryhmäkeskusteluissa.
Muiden uudistusten ohella tuorein päivitys lisää Skypeen kello-kuvakkeen, joka näyttää viimeiset lukemattomat viestit ja ilmoitukset. Esimerkiksi huomaamatta jääneet @-merkinnät ja kommenttien lainaukset ilmestyvät kello-kuvakkeen taakse. Lähtökohdat kello-kuvakkeessa ovat siis pitkälti samat kuin esimerkiksi Facebookin ilmoituskeskuksessa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Uuden version Skypestä voi ladata Skypen kotisivuilta, minkä lisäksi vanhoihin Skype-versioihin tuodaan päivityksiä asteittain.
Kuvassa Skypen uudistettu design.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »