Microsoft järjestää tänään New Yorkissa koulutukseen keskittyvän julkistustilaisuuden, jonka yksi uutuus on paljastunut todella kattavasti kuvissa aivan julkistuksen alla.
Kuvat paljasti Twitterissä nimimerkki Walking Cat.
Surface Laptop tulee olemaan tähdätty edullisena tietokoneena myös juuri koulutusmarkkinoille. Siinä on uusi Windows 10 S -käyttöjärjestelmäversio, joka tukee vain ja ainoastaan Windowsin kaupasta ladattuja ja asennettuja sovelluksia. Tämä uusi myös tänään julkistettava versio Windowsista on tunnettu myös Windows 10 Cloud -nimellä.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Surface Laptopin näppäimistö on alcantara-pintainen. Tarjolle laite on tulossa neljänä eri värivaihtoehtona: Platinum, viininpunainen Burgundy, sininen Cobalt Blue ja grafiitinkultainen Graphite Gold. Näyttö- ja näppäimistöosa eivät ole irroitettavissa toisistaan, joten myös näin Surface Laptop eroaa esimerkiksi aiemmasta korkeamman hintaluokan Surface Bookista.
Surface Laptopin toistaiseksi tiedettyjä teknisiä tietoja:
- 13,5 tuuman PixelSense-näyttö
- 1 USB 3.0 -portti + DisplayPort-näyttöliitäntä + 3,5 mm -audoliitäntä + Surface-latausliitäntä + mahdollisesti muistikortinlukija
- Noin 1,2 kilogrammaa painoa
- 14,47 millimetriä paksuutta takareunassa ja 9,9 millimetriä etureunassa
Surface Laptopista on tulossa varsin edullinen, sillä sen on tarkoitus haastaa erityisesti Googlen Chrome OS:llä varustetut, koulutuskäytössä maailmalla suosiotaan nopeasti kasvattaneet Chromebookit.
Microsoftin julkistustilaisuus alkaa tänään kello 16.30.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Mainos: Yli 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »