Laajasta eri Android-laitteiden valikoimastaan tunnettu ranskalainen Archos on julkistanut jälleen uuden joukon Android-tabletteja.
Uutuudet ovat 90 Neon, 97 Neon ja 101 Neon. Nimet kertovat eri laitteiden näytön koosta, jotka nyt siis vaihtelevat 9 ja 10,1 tuuman välillä.
Archos suuntaa uutuutensa edulliseen hintaluokkaan, mutta uutuuksien näyttötarkkuudet ovat erittäin heikkoja hintaluokka huomioidenkin.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Archos 90 Neonin yhdeksän tuuman näyttö sisältää 800×480 pikseliä, mikä tarkoittaa 103 pikseliä tuumaa kohti. Archos 97 Neonissa 9,7 tuumalla on 1024×768 pikseliä eli 131 pikseliä tuumaa kohti ja 101 Neonissa 1024×600 pikseliä ja 117 pikseliä tuumaa kohti. Luvut ovat erittäin heikkoja. Vertailun vuoksi voidaan mainita vaikkapa, että Nokian Lumia 520 -älypuhelimessa on yhtä monta pikseliä kuin Archos 90 Neonissa, mutta sen näytön koko on yhdeksän tuuman sijaan neljä tuumaa.
Archos ei ole kertonut vielä tarkkoja tietoja uutuuksien hinnoittelusta tai saatavuudesta.
Muilta ominaisuuksiltaan kuin heikoilta näytöiltään Archosin uutuuskolmikko edustaa oletettua tasoa Android-halpatableteille. Mukana kahdeksan gigatavua sisäistä tallennusmuistia, microSD-muistikorttipaikka, MediaTekin Cortex-A9-pohjaiset järjestelmäpiirit eri kellotaajuuksilla sekä yksi gigatavu RAM-muistia. Takakamera löytyy ainoastaan 97 Neonista, kun 90 Neonissa ja 101 Neonissa ainoa kamera löytyy laitteen etupuolelta.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Käyttöjärjestelmänä uutuusjoukossa on Android 4.2 Jelly Bean -versiona.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »