HTC:llä ei ole ollut hyvä vuosi ja nyt näyttää siltä, että myös yhtiön tämän vuoden tärkein tuote Android-lippulaivapuhelin HTC One lisätään ongelmien listalle. Wall Street Journal kertoo, että HTC on aloittanut työt Qualcommin kanssa etsiäkseen parannuksia lähetys- ja vastaanottoradiopiiriosiin, koska Nokia voitti viime viikolla patenttikiistan oikeudessa Yhdysvalloissa.
HTC rikkoo kahta Nokian radioteknologiaan liittyvää patenttia, jotka parantavat puhelujen lähetystä ja signaalin vahvuutta. Oikeudessa vain vanhemmat HTC-puhelimet olivat syytteessä, mutta samaa teknologiaa käytetään myös uusissa malleissa, joten HTC One -puhelimet saattavat joutua myyntikieltoon Yhdysvalloissa, jos International Trade Commission -organisaatio päättää vahvistaa tuomion tammikuussa 2014. Tilanne on jo tarpeeksi vaikea HTC:lle, joka ennusti ensimmäistä kertaa tekevänsä tappiota juuri päättyneelle vuoden neljänneksellä. Yhdysvaltojen markkinat edustavat noin 20 prosenttia HTC:n myynnistä.
Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun HTC on joutunut vaikeuksiin patenttikiistojen takia. Aikaisemmin HTC joutui Applen kohteeksi iOS- ja Android -patenttisodassa, mutta yhtiöt saivat riidat sovittua ilman oikeuden päätöstä viime marraskuussa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Uudessakin kiistassa HTC on jo varautumassa jatkamaan liiketoimintaansa huonosta uutisesta huolimatta. Tulevaisuudessa patenttikiistat todennäköisesti vain kiihtyvät. Nokia laittanee HTC:n ja muut koville varsinkin Microsoft-kaupan jälkeen, kun se ei tarvitse ottaa enää huomioon ristiinlisensointia sekä muita seikkoja patenttitoiminnassaan.
Mainos: Yli 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »