Tulevina vuosina käyttöön odotettavien 6G-verkkojen kehitys etenee.
Verizon ja Ericsson kertovat nyt toteuttaneensa ensimmäisen esistandardiin perustuvan 6G-kenttäpuhelun 7 gigahertsin taajuusalueella. Testi siirsi yhtiöiden 6G-kokeilut laboratoriosta kaupalliselle tukiasemalle Concordissa Kaliforniassa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Kokeessa käytettiin Ericssonin 6G proof-of-concept -laitteistoa ja testattiin keskialueen ylätaajuuksia ulko-olosuhteissa. Samalla tutkittiin, miten signaali läpäisee rakennuksia ja muita esteitä.
Testissä tukiasema asennettiin tukiasemapaikan suojarakennuksen päälle, kun taas käyttäjälaite sijoitettiin siirrettävään testiyksikköön.
Testilaitteisto mahdollistaa sekä ulko- että sisäolosuhteiden simuloinnin. Sen avulla insinöörit voivat mitata, miten kehitysvaiheen 6G:tä ennakoiva laitteisto toimii 400 megahertsin levyisellä taajuuskaistalla suorassa näköyhteydessä ja ilman sitä.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Mukana testissä olivat myös puuston, fyysisten esteiden ja rakennusten vaikutukset radiosignaaliin.
Verizon ja Ericsson vahvistivat onnistuneensa ulkona tehdyssä puhelussa ja jatkavat samalla testejä, joissa tutkitaan 6G-signaalin kulkua ulkotiloista rakennusten sisälle.
Yhtiöt mittaavat muun muassa kattavuutta, tiedonsiirtonopeutta, viivettä, yhteyden vakautta ja eri ominaisuuksien toimintaa todellisissa verkkoympäristöissä.
Tavoitteena on kerätä käytännön mittausdataa tulevien standardien ja verkkoratkaisujen kehittämistä varten.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
”Tämä ulkoympäristössä saavutettu 6G-merkkipaalu osoittaa, kuinka tiivis toimialayhteistyö auttaa meitä saamaan keskeistä teknistä ymmärrystä, jota tarvitaan maailmanlaajuisten standardien muokkaamiseen sekä tulevaisuuden 6G-verkkojen suunnittelun, käyttöönoton ja käyttökokemuksen hahmottamiseen”, kommentoi Verizonin teknologiajohtaja Yago Tenorio.
Ensimmäisiä kaupallisia 6G-järjestelmiä odotetaan markkinoille yleisesti vuodesta 2029 alkaen. Jo ennen sitä testataan ja esitellään esikaupallisia laitteita ja verkkoja tulevien kahden vuoden aikana.
6G tulee olemaan mobiiliverkkojen ensimmäinen sukupolvi, joka on varta vasten suunniteltu vastaamaan tekoälypalvelujen uusiin tarpeisiin – ja samalla suunniteltu tekoälyä hyödyntäen.
Seuraavan sukupolven verkkoihin odotetaan muun muassa älykkäitä radioita, joissa on integroidut anturiominaisuudet, virtualisoitu ja pilvipohjainen RAN-arkkitehtuuri, energiatehokasta suurteholaskentaa sekä tekoälyyn perustuvaa verkon autonomista hallintaa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
6G-verkkojen yhteydessä tullaan hyödyntämään jo käytössä olevia kuin myös uusia taajuuksia. Osittain suurempiin nopeuksiin verkkoja siivittävät entistä korkeammat taajuudet.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »