Ecovacs on esitellyt IFA 2026 -messuilla uuden sukupolven robottejaan useammissa eri kategorioissa.
Uutuuksiin kuuluvat Deebot T90 Max Pro Omni -robotti-imuri, Winbot W2S Pro Omni -ikkunanpesurobotti, uuden sukupolven Goat-robottiruohonleikkurit sekä Ultramarine-uima-allasrobotit.
Ecovacs hyödyntää samoja navigointiin, esteiden tunnistamiseen ja itsenäiseen toimintaan liittyviä teknologioita eri tuoteryhmissä.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
”Hyödynnämme noin 80 prosenttia ydinosaamisestamme uudelleen eri tarpeisiin ja mukautamme noin 20 prosenttia käyttöspesifiin kohteeseen. Robotiikkateknologia siirtyy nyt lattioilta ja ikkunoista pihalle ja jopa uima-altaisiin”, kommentoi Ecovacs Roboticsin toimitusjohtaja David Qian.
Ecovacsin uusi huipputason robotti-imuri Deebot T90 Max Pro Omni on suunnattu myös lemmikkitalouksiin. Robotti tarjoaa jopa 40 000 pascalin imutehon, ja ZeroTangle 4.0 -teknologian tarkoituksena on vähentää karvojen takertumista harjaan.
Lattioiden pesuun käytetään OZMO Roller 3.0 -moppausteknologiaa, joka pyrkii välttämään likaisen veden levittämistä takaisin lattialle. TruEdge 3.0 puolestaan tuo moppausrullan lähemmäksi seiniä, jalkalistoja ja nurkkia.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Navigointi perustuu dToF LiDAR -teknologiaan, ja TrueDetect 3D tunnistaa robotin kulkureitillä olevia esteitä.
Deebot T90 Max Pro Omni tulee myyntiin syyskuussa 599 euron suositushinnalla.
Ikkunanpesurobotti Winbot W2S Pro Omni käyttää TruEdge 2.0 -tekniikkaa ja kulmaharjoja lasipintojen reunojen ja nurkkien puhdistamiseen. Kolmen suuttimen järjestelmä levittää vettä lasille ennen puhdistustyynyn työskentelyä.
WIN-SLAM 4.0 tunnistaa ikkunan rajat ja suunnittelee puhdistusreitin. Robotissa on 120 millilitran vesisäiliö, jonka luvataan riittävän jopa 75 neliömetrin alueelle, joka on jopa 50 prosenttia enemmän kuin aiemmissa malleissa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Sisäänrakennettu akku mahdollistaa jopa 110 minuutin johdottoman käytön. Mukana tuleva Omni Station toimii lataus-, ohjaus- ja säilytysasemana.
Myös Winbot W2S Pro Omni tulee myyntiin syyskuussa 599 eurolla.
Ecovacs esitteli samalla seuraavan sukupolven Goat-robottiruohonleikkureitaan. Uusia malleja ovat Goat T1000 4WD, T1600 4WD Pro, XT10000 4WD Pro ja O600 LiDAR. Uutuuksissa on kiinnitetty erityistä huomiota nurmikoiden reunoihin, kaareviin linjoihin ja epäsäännöllisiin alueisiin.
Uudet Goat-mallit tulevat markkinoille vuoden 2027 aikana. Tarkemmat ominaisuudet, hinnat ja saatavuustiedot kerrotaan myöhemmin.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Täysin uusi alue Ecovacsille ovat puolestaan uima-allasrobotit Ultramarine L1 Pro ja Ultramarine P3. Ne on suunniteltu navigoimaan ja puhdistamaan erilaisia uima-altaita itsenäisesti hyödyntäen Ecovacsin muista roboteista tuttua teknologiaperustaa.
Ultramarine-robotit tulevat Pohjoismaissa myyntiin vuonna 2027. Niiden tarkemmat ominaisuudet ja hinnat julkistetaan myöhemmin.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla










Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »