
NotebookLM on nyt Gemini Notebook.
NotebookLM on vastedes Gemini Notebook. Google kertoi myös tulevista uudistuksista.
Google on ilmoittanut nimeävänsä NotebookLM-palvelunsa uudelleen Gemini Notebookiksi. Nimenmuutoksen tarkoituksena on tuoda tekoälypohjainen tutkimus- ja muistiinpanotyökalu osaksi yhtenäistä Gemini-brändiä ja poistaa sen nimestä kielimalliin viittaava LM-lyhenne (Language Model, kielimalli).
NotebookLM, nyttemmin siis Gemini Notebook, soveltuu etenkin opiskeluun auttaen käyttäjiä analysoimaan omia asiakirjojaan, tekemään niistä yhteenvetoja sekä esittämään niihin perustuvia kysymyksiä. Lisäksi se tuottaa ääni- ja videoyhteenvetoja käyttäjien valitsemista sisällöistä.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Palvelu sai aiemmin tänä kesänä suurimman päivityksensä koskaan Gemini 3.5:n ja Antigravity-tekniikan saavuttua AI Ultra -tilaajille. Lähiviikkoina myös AI Pro -tilaajat saavat käyttöönsä samat edut.
Google jatkaa myös Gemini Notebookin integroimista muihin palveluihinsa. Käyttäjät voivat jo synkronoida muistikirjojaan Gemini-sovelluksen kanssa, ja tulevaisuudessa muistikirjat ovat käytettävissä myös Googlen AI Mode -hakutoiminnossa. Tavoitteena on tehdä tutkimusmateriaalien hyödyntämisestä sujuvaa eri palveluiden välillä.
Googlen mukaan Gemini Notebookilla on jo yli 30 miljoonaa käyttäjää maailmanlaajuisesti. Lisäksi sitä käytetään yli 600 000 yrityksessä ja organisaatiossa.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla





Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »