Lamborghini on yllättänyt julkaisemalla Apple Vision Prolle uuden sovelluksen, joka tarjoaa uuden tavan tutkia sen automalleja sisältä ja ulkoa.
App Storen kautta julkaistussa sovelluksessa pääsee tarkastelemaan Apple Vision Prolla neljää Lamborghinin nykyistä mallia: Urus SE Performantea, Temerariota, Revueltoa ja Urus SE:tä.
Lamborghini kuvailee sovellusta seuraavaksi askeleeksi brändinsä digitaalisessa kokemuksessa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Sovelluksessa on kaksi päätilaa. Shared Space -tilassa käyttäjä voi sijoittaa digitaalisen Lamborghinin omaan ympäristöönsä, esimerkiksi autotalliin, olohuoneeseen tai muuhun tilaan.
Autoa voi tarkastella aidossa 1:1-koossa tai pienentää vapaasti. Näin käyttäjä voi joko kokea auton todellisessa mittakaavassa tai tutkia sitä joustavammin pienemmässä koossa.
Toinen tila on Full Immersion. Siinä käyttäjä siirtyy täysin digitaaliseen ympäristöön, jonka Lamborghini on suunnitellut. Autoa voi tässäkin tilassa tarkastella täysikokoisena tai pienennettynä.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Autojen ulkonäön ohella Powertrain & Spaceframe -osiossa käyttäjä voi “riisua” korin pois ja tarkastella auton rakenteita, hybridivoimalinjaa ja runkoratkaisuja. Aerodynamics-osiossa käyttäjä näkee, miten ilmavirrat kulkevat auton yli. Sovellus esittää kolmiulotteisia virtauksia, jotka havainnollistavat aktiivisen aerodynamiikan vaikutusta downforceen ja jäähdytykseen.
Centro Stile -osiossa käyttäjä pääsee puolestaan tutustumaan Lamborghinin muotoiluprosessiin. Sovelluksessa näytetään alkuperäisiä 3D-luonnoksia ja tarjotaan suunnittelijoiden näkemyksiä muotoiluteemoista.
Lisäksi sovelluksen tarjoama The Sound of Lamborghini -kokemus hyödyntää tilaääntä. Sovellus toistaa autojen moottorien akustisen luonteen niin, että ääni muuttuu käyttäjän liikkuessa auton ympärillä.
Lamborghinin mukaan sovellus mallintaa autot erittäin tarkasti. Käyttäjä voi tutkia ulkomuotoilua, ohjaamoa, istuinten tikkauksia, rakenteita, aerodynamiikkaa ja hybridivoimalinjaa yksityiskohtaisesti.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Alun perin vuonna 2024 julkaistu Apple Vision Pro ei ole noussut suureksi myyntimenestykseksi vakuuttavasta tekniikastaan huolimatta. Syksyllä 2025 Apple uudisti Vision Prota päivittämällä laitteen M5-järjestelmäpiirillä, kun alkuperäisessä Vision Prossa järjestelmäpiirinä oli M2.
Valituissa käyttökohteissa, kuten vaikkapa Lamborghinin kaltaisessa tuote-esittelyssä, Apple Vision Pro on kuitenkin lunastanut paikkansa.
Suomessa Apple Vision Prota ei edelleenkään virallisesti myydä.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla







Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »