Myös Honorin on tiedetty kehittävän omaa leveämpää kirjamallin taittuvanäyttöistä puhelinta.
Omalla leveämmällä taittuvanäyttöisellä puhelimellaan Honor tulisi haastamaan Applen ja Samsungin.
Applen odotetaan esittelevän ensimmäisen taittuvanäyttöisensä iPhonen tänä syksynä. Muodoltaan se on erilainen kuin mitä on toistaiseksi markkinoilla nähty: pienempi korkeussuunnassa ja suhteellisesti selvästi leveämpi.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Applen uutuuteen on reagoimassa myös Samsung, joka on esittelemässä oman vastaavalla tavalla leveämmän taittuvanäyttöisen puhelimensa jo ennen Applea, näillä näkymin 22. heinäkuuta.
Nimimerkillä Digital Chat Station tunnettu vuotaja kertoi ensimmäisiä tietoja Honorin työn alla olevasta uutuudesta jo toukokuussa. Nyt vuotajan mukaan laitteen kehitystyö on edennyt.
Uusina yksityiskohtina vuotaja on paljastanut puhelimen tulevan sisältämään 200 megapikselin pääkameran sekä suuren 7 000 milliampeeritunnin akun. Erityisesti akun osalta Honor näyttääkin lyövän Applen ja Samsungin. Mukana kamerakokoonpanossa pitäisi olla myös periskooppirakenteinen telekamera.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Vuotajan aiemman paljastuksen mukaan laitteen järjestelmäpiiri on Qualcommin tulevasta Snapdragon 8 Elite Gen 6 -sarjasta. Lisäksi raportoidusti laitteessa olisi 7,6 tuuman taittuva sisänäyttö ja 5,5 tuuman kansinäyttö. Huhutut näyttöjen koot vastaavat odotuksia Applen ja Samsungin kilpailijoista.
Tiettävästi laite voisi saapua markkinoille vuoden 2027 ensimmäisellä puoliskolla. Laitteen mallinimestä ei ole vielä tietoa.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »