Apple valmistelee iOS 27:ssä ohjelmistoa eri tavoin ensimmäiselle taittuvanäyttöiselle iPhonelle.
Applen odotetaan esittelevän ensimmäisen taittuvanäyttöisen iPhonen, joka huhujen mukaan on saamassa nimekseen iPhone Ultra, syksyllä iPhone 18 Pro -puhelkinten rinnalla.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
8. kesäkuuta WWDC-tapahtumassaan Apple julkisti jo uuden iOS 27 -käyttöjärjestelmäversion ja toi sen saataville ensimmäisenä, sovelluskehittäjille suunnattuna beetatestiversiona.
iOS 27:n beetan koodista on löytynyt uusia viittauksia taittuvaan laitteistoon, ja Apple painotti WWDC:n Platforms State of the Union -kehittäjäsessiossa myös poikkeuksellisen vahvasti sovellusten skaalautuvuutta eri näyttökokoihin ja kuvasuhteisiin.
Vaikka Apple ei ole virallisesti vahvistanut taittuvaa iPhonea, on sellaisen tulo pian selvää.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
iOS 27:n koodista on löytynyt muun muassa viittaukset “foldState” ja “angleDegrees”, jotka viittaavat suoraan laitteen taittotilaan ja taittokulmaan.
Lisäksi iOS 27:stä on löydetty uusi avain, joka palauttaa laitteen sisäänrakennettujen näyttöjen kokonaismäärän. Tämä voi viitata siihen, että Apple valmistautuu laitteeseen, jossa on useampi integroitu näyttö – kuten ulkonäyttö ja sisänäyttö – taittuvanäyttöiseen iPhoneen odotetulla tavalla.
also a new MG key to get the total count of built-in displays pic.twitter.com/0uhik5DWRO
— sam henri gold (@samhenrigold) June 8, 2026
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Platforms State of the Union -sessiossa Apple kehotti kehittäjiä luopumaan ajattelusta, jossa sovellus suunnitellaan tiettyä laitetta, näyttökokoa tai kiinteää asentoa varten. Sen sijaan kehittäjien tulisi Applen mukaan rakentaa sovelluksia “dynaamiselle koko- ja kuvasuhdealueelle”.
Virallisesti ohjeistus liittyy Macin iPhone-peilaustoiminnon ja iPadin kooltaan muunneltaviin ikkunoihin, mutta käytännössä sama ajattelu sopii kuitenkin hyvin myös taittuvaan iPhoneen, jossa sovelluksen pitäisi pystyä vaihtamaan saumattomasti pieneltä ulkonäytöltä suurelle sisänäytölle.
Apple on tuonut iOS 27:n kehitystyökaluihin uuden tuen koon mukaan mukautuville iOS-sovelluksille. Kun kehittäjät rakentavat sovelluksensa uusimmalla SDK:lla, sovellukset otetaan automaattisesti mukaan resizability-tukeen.
SwiftUI-sovellukset, jotka käyttävät jo scene lifecycle -rakennetta ja Applen vakiokehysratkaisuja, ovat yhtiön mukaan jo hyvällä tiellä kohti täyttä skaalautuvuutta.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Apple julkaisee myös uuden kooltaan muutettava iOS-simulaattorin sekä Xcoden Previews-työkaluihin tuen, jolla kehittäjät voivat testata sovelluksia useilla eri näyttökoko- ja kuvasuhdevaihtoehdoilla.
Lisäksi Apple kertoo tarjoavansa koodausagenteille tarkoitetun työkalun, joka auttaa tunnistamaan ja korjaamaan yleisiä skaalautuvuusongelmia.
Paljastusten mukaan taittuvan iPhonen sisänäytön koko voi olla 7,8 tuumaa ja kansinäytön 5,5 tuumaa. Yhteensä taittuvaan iPhoneen odotetaan neljää kameraa: kahta takakameraa sekä etukameraa sekä sisä- että ulkonäytön yhteyteen.
Lisäksi huhujen mukaan iPhone Ultra sisältää titaanirungon, Liquid Metal -saranan sekä Touch ID:n Face ID:n sijaan.
Lue tästä myös: Syksyllä tulevan taittuvan iPhonen ohjelmistosta paljastui tietoja – tukee kahden sovelluksen rinnakkaista käyttöä
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »