Asus on julkistanut Taiwanissa Computex-messujen yhteydessä uuden Ascent QN10:n, joka on ensimmäinen Qualcommin Snapdragon X2 Elite -järjestelmäpiiriin perustuva minikokoinen pöytätietokone.
Qualcommin Snapdragon X -sarjan piirejä on nähty kannettavissa tietokoneissa, mutta nyt ne tekevät tuloaan myös pöytätietokoneisiin. Snapdragon X2 Elite -piirit Qualcomm julkisti syksyllä 2025.
Asus Ascent QN10 yhdistää pienen fyysisen koon, korkean suorituskyvyn sekä valmiuden paikalliseen tekoälylaskentaan.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Ascent QN10:ssä on 18 keskussuoritinytimellä varustettu versio Snapdragon X2 Elite -järjestelmäpiiristä (X2E-88-100). RAM-käyttömuistia on jopa 32 gigatavua (LPDDR5X) ja tallennusmuistia 4 teratavua (M.2.2280 NVMe SSD).
Tietokone on suunniteltu erityisesti ohjelmistokehittäjille, sisällöntuottajille, yrityksille ja tekoälyagentteja työssään hyödyntäville käyttäjille.
Snapdragon X2 Eliten sisältämä NPU-laskentayksikkö tarjoaa jopa 80 TOPSin tekoälysuorituskyvyn, mikä mahdollistaa muun muassa tekoälymallien ja tekoälyagenttien suorittamisen paikallisesti. Laitteella voidaan ajaa esimerkiksi OpenClaw- ja Hermes-tekoälyagentteja sekä hyödyntää Cursor-, Claude Desktop-, OpenAI Codex- ja OpenCode-työkaluja.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Lisäksi laite soveltuu hyvin myös paikalliseen tekoälykehitykseen, mallien testaamiseen ja agenttipohjaisten järjestelmien rakentamiseen.
Asus Ascent QN10:n tilavuus on vain 0,7 litraa, kun tyypillisesti mini-PC-kategoriaan on laskettu monta kertaa suuremmatkin laitteet. Mitat ovat 130 x 130 x 40 millimetriä ja paino 720 grammaa.
Pienestä koosta huolimatta Asus ei ole joutunut tinkimään merkittävästi suorituskyvystä tai liitettävyydestä. Snapdragon-alustan energiatehokkuus mahdollistaa hiljaisen ja viileän toiminnan pienessä koossa. Jäähdytysjärjestelmä sisältää pyörivän tuulettimen sekä höyrykammion.
Liitäntöinä Ascent QN10:ssä on yhteensä seitsemän USB-porttia (3x USB-C / USB4 ja DisplayPort, 3x USB-A / USB 3.2 Gen 2, 1x USB-A / USB 2.0), HDMI 2.1 -liitäntä, 2,5 gigabitin Ethernet-verkkoliitäntä sekä 3,5 millimetrin ääniliitäntä. Nämä mahdollistavat useiden näyttöjen, ulkoisten tallennusratkaisujen sekä kehityslaitteiden samanaikaisen käytön.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
QN10 kykenee pyörittämään jopa neljää 4K-näyttöä samanaikaisesti, minkä ansiosta sitä voidaan hyödyntää myös esimerkiksi digitaalisessa mainonnassa, infonäytöissä, valvontajärjestelmissä tai yritysten näyttöseinäkokonaisuuksissa.
Langattomista yhteyksistä tuettuna ovat Wi-Fi 7 ja Bluetooth 5.4.
Ascent QN10:n hinnoittelusta tai paikallisesta saatavuudesta ei ole vielä tietoa.
Qualcommin mukaan jatkossa markkinoille on saapumassa lisääkin Snapdragon-pohjaisia mini-PC-, all-in-one- ja pöytätietokoneratkaisuja,
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla







Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »