Huhut OnePlussan tulevaisuuden ympärillä ovat pyörineet koko alkuvuoden, ja nyt tutun älypuhelinbrändin ympärillä on nähty jälleen uusi käänne.
Tuttu kiinalaisvuotaja nimimerkiltään Digital Chat Station kertoo, että OnePlus ja Realme ovat virallisesti yhdistyneet.
Sekä OnePlus että Realme ovat maailman suurimpiin älypuhelinvalmistajiin lukeutuvan Oppon alabrändejä, ja nähtävästi niitä johdetaan jatkossa tiiviisti saman katto-organisaation alla.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Tietojen mukaan molempien brändien globaali ja Kiinan liiketoiminta yhdistetään, markkinointi ja asiakaspalvelu integroidaan ja tuotekehityksessä painotetaan yhteisten mallien hyödyntämistä. Uusi rakenne toimii Oppon niin sanottuna “alabrändikeskuksena”.
Kokonaisuutta johtaa aiemmin Realmen toimitusjohtajana toiminut Sky Li. Markkinoinnin johdossa puolestaan toimii aiemmin Realmen globaalista markkinoinnista vastannut Xu Qi.
Tuotepuolella Oppo on luonut keskuksen erillisillä Kiinan ja muiden markkinoiden tiimeillä. Aiemmin OnePlussan Kiinan johtajana toiminut Li Jie johtaa tätä rakennetta ja raportoi Pete Laulle, joka tunnetaan OnePlussan perustajajäsenenä sekä sittemmin Oppon tuotejohtajana. Aiempi Realme-johtaja Wang Wei puolestaan jatkaa varajohtajana.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
OnePlus on ehtinyt toimia Oppon alaisuudessa jo vuosia, ja aiemmin enemmän itsenäinen Realme integroitiin osaksi Oppoa vuodenvaihteessa.
Aiemmin OnePlussan on kerrottu ajavan alas toimintansa Euroopassa.
Maaliskuun lopulla OnePlus vahvistikin arvioivansa muutoksia toimintaansa Euroopassa, ja sittemmin aiemmin huhtikuussa kuultiin OnePlussan lopun Euroopassa olevan käsillä, kun ”lähes koko EU-tiimi jätti yhtiön”. Kymmenet OnePlussan työntekijät Euroopassa ovat kertoneet töidensä päättymisestä.
Aiemmin raportoidusti jatkossa OnePlus voi keskittyä rajatumpaan toimintaan valituilla markkinoilla, Kiinassa ja Intiassa. Myös näillä markkinoilla toiminta on supistumassa aiemmasta. Esimerkiksi Intiassa OnePlus vetäytyy tuotteiden laajasta jakelusta kivijalkakaupoissa ja keskittyy myyntiin verkossa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Kiinassa ja Intiassa OnePlussalta on nähty vielä viime aikoina uusia tuotejulkaisuja toisin kuin Euroopassa, jossa viimeisimpänä uutena OnePlus-tuotteena markkinoilla saapui OnePlus 15R -älypuhelin, joka tuli Suomessa saataville 15. tammikuuta. Näillä näkymin se on jäämässä viimeiseiseksi virallisesti Suomessa markkinoille tuoduksi OnePlus-laitteeksi.
Oppon brändeistä Realme on ollut vahvempi volyymibrändi erityisesti Aasiassa ja valituissa maissa Euroopassa.
Suomessa OnePlussan markkina-asema on ollut pitkien perinteiden vuoksi poikkeuksellisen vahva ja markkinaosuus selvästi muuta Eurooppaa korkeampi. Älypuhelinmarkkinoihin Suomessa OnePlussan toiminnan lopettamisella Euroopassa onkin suuri merkitys.
Erikseen jatkosuunnitelmistaan Suomessa OnePlus ei ole vielä julkistanut.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
OnePlussan viimeisin virallinen kommentti brändin tulevaisuuteen kuultiin ensi kerran jo maaliskuun lopulla.
”OnePlus Eurooppa arvioi parhaillaan alueellista etenemissuunnitelmaansa ja tuotestrategiaansa. Kaikille käyttäjille taataan täysi myynnin jälkeinen tuki, ohjelmistopäivitykset ja muut oikeuksia koskevat sitoumukset”, on yhä OnePlussan viimeisin virallinen lausunto asiaan.
Päivitetty kello 9.39: Laajennettu ja tarkennettu tietoja johtajistosta.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »