Pixel-päivityksen aiheuttamaan ongelmaan valmistellaan nyt ratkaisua.
Google-puhelimet ovat viime aikoina kärsineet toistuvista uudelleenkäynnistymisistä. Korjaus on nyt vahvistetusti työn alla.
Toistuvat uudelleenkäynnistymiset ovat osalla tehneet Pixel-puhelimesta pitkälti käyttökelvottoman, eikä tilanteeseen ole ollut toimivaa väliaikaisratkaisua. Nyt Google on ottanut yhteyttä tilanteesta aktiivisesti raportoineeseen käyttäjään ja pyytänyt tältä apua ongelman ratkaisemisessa, Android Authority uutisoi.
Käyttäjän mukaan Google otti yhteyttä sähköpostitse ja kutsui tapaamiseen insinööriensä kanssa. Korjauksen valmistelu on jo aloitettu, eikä sen pitäisi vaikuttaa puhelimen tietoihin. Toisin sanoen korjaus ei siis edellytä puhelimen palauttamista tehdasasetuksiin.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Tämänhetkisten tietojen mukaan korjaava päivitys on jo lähellä valmista, ja aiheesta raportoiva käyttäjä kertoo saaneensa sen laitteelleen beetaversiona.
Toistuvat uudelleenkäynnistymiset pysäyttävä korjaus julkaistaneen Google-puhelimille toukokuun 2026 aikana, sillä huhtikuun Pixel-paketti ehdittiin jo julkaista aiemmin. Alun perin ongelmia alkoi esiintyä maaliskuun päivitysten jälkeen useilla Pixel-sukupolvilla.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla





Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »