Suomen Telemarkkinointiliitto ry varoittaa viranomaishuijausaallosta, jossa käytetään erityisesti Suomi.fi-palvelun nimeä. Myös Kelan nimissä kalastellaan nyt tietoja.
Suomi.fi-palvelun nimissä lähetetyt huijausviestit ovat nousseet nopeasti yhdeksi näkyvimmistä huijausilmiöistä Telemarkkinointiliiton Kilpi-sovelluksen tiedoissa. Kilpi-sovelluksen tietokannan mukaan viranomaisiin liittyviä huijausyrityksiä havaitaan nyt muutenkin runsaasti eri nimissä.
Huijareiden tavoitteena on saada vastaanottaja avaamaan linkki ja luovuttamaan pankkitunnuksia, korttitietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Viime viikkoina raportoiduissa tapauksissa on nähty esimerkiksi viestejä, joissa kerrotaan saapuneesta viranomaisasiakirjasta tai verotukseen liittyvästä kirjeestä.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Viesteissä voidaan väittää lähettäjäksi esimerkiksi Oikeusministeriö tai Liikenne- ja viestintävirasto Traficom. Vastaanottajaa kehotetaan kirjautumaan linkin kautta palveluun.
Esimerkkejä huijausviesteistä
“Sinulle on saapunut verotukseen liittyvä kirje Suomi.fi-viesteihin. Viestin lähettäjä: Liikenne- ja viestintävirasto Traficom, Verotus. Voit lukea verotuspäätöksesi kirjautumalla Suomi-palveluun.”
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
”Vіеѕtіn läһettäјä: Oikeusministeriö, Ulosottoviranomaisen asiakirjat. Turvallisuussyistä viestiä ei voida lukea tästä sähköpostista. Viestin sisältö on tarkasteltavissa ainoastaan kirjautumalla palveluun tästä linkistä:”
—
Tuttuun tapaan huijausviestit pyrkivät hyödyntämään viranomaisiin kohdistuvaa luottamusta ja luomaan kiireen tuntua. Vastaanottajaa painostetaan toimimaan nopeasti ja siirtymään linkin kautta palveluun.
Kilpi-sovelluksen raporteissa esiintyy myös Kelan nimissä lähetettyjä huijausviestejä. Viestin ulkoasu voi muistuttaa aitoa ilmoitusta, vaikka linkki johtaa väärennetylle sivulle. Huijauksissa vastaanottajalle kerrotaan esimerkiksi uudesta vastauksesta asiakirjaan.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
”Huijarit hyödyntävät erityisesti tunnettujen viranomaisten ja palveluiden nimiä. Siksi on tärkeää muistaa, ettei kirjautumista tule koskaan tehdä viestissä olevan linkin kautta. Palveluihin tulee siirtyä aina itse kirjoittamalla virallinen verkko-osoite selaimeen tai käyttämällä virallista sovellusta”, sanoo Suomen Telemarkkinointiliitto ry:n perustaja Arto Isokoski.
Telemarkkinointiliiton kertomat tiedot huijauksista perustuvat Kilpi-sovelluksen tietokantaan.
Kilpi on Suomen Telemarkkinointiliitto ry:n kehittämä sovellus, joka auttaa tunnistamaan ja estämään huijauspuheluita, huijausviestejä, roskapostia ja muita ei-toivottuja yhteydenottoja.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »