Lasten kellopuhelinten suosio Suomessa on kasvanut vauhdilla.
Telian tuoreen kyselyn mukaan noin kaksi kolmasosaa vanhemmista pitääin kellopuhelinta sopivana lapsen ensimmäisenä digilaitteena.
”Vanhemmat tekevät aiempaa harkitumpia päätöksiä lasten laitteista. Digisuositukset tukevat tätä kehitystä, ja monessa perheessä älypuhelimen hankintaa siirretään. Kellopuhelinten suosion kasvu näkyy asiakkaiden kysymyksissä ja ostopäätöksissä”, kertoo Telian laiteliiketoimintajohtaja Patrik Westerberg.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Kyselyssä yli viidennes vanhemmista kertoi, että lapsella on jo käytössään kellopuhelin. Ensimmäinen laite hankitaan yhä tietoisemmin ja lapsen ikä huomioiden.
”Vanhempien vastauksista näkyy selkeä muutos ajattelussa. Neljä viidestä vanhemmasta ajoittaisi lapsen ensimmäisen kellopuhelimen hankinnan 6–8 vuoden ikään. Tuolloin lapsi alkaa yleensä liikkua itsenäisemmin, mutta älypuhelin tarjoaisi liikaa houkutuksia”, toteaa Westerberg.
Myös kansalliset digisuositukset kannustavat perheitä siirtämään älypuhelimen hankintaa, kun alle 13-vuotiaille älypuhelinta ei lähtökohtaisesti suositella.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Kellopuhelinten suosion taustalla vaikuttaa tarve yhteydenpitoon yhdistettynä huoleen verkon ja somen vaaroista. Telian kyselyssä jopa seitsemän kymmenestä vanhemmasta kertoi olevansa huolissaan siitä, millaisia sisältöjä lapsi kohtaa digilaitteilla.
Monien vanhempien suhtautuminen älypuhelimiin on muuttunut viimeisen vuoden aikana. Telian kyselystä kävi ilmi, että peräti joka neljäs vanhempi suhtautuu nyt kriittisemmin lasten älypuhelinten käyttöön kuin vuosi sitten.
”Ehkä moni vanhempi ajattelee, että kellopuhelin mahdollistaa lapsille sellaista liikkumisen vapautta, kuin itsellämme oli lapsuudessa. Nenä pysyy pois ruudulta ja lapsi liikkuu kavereiden kanssa, mutta samalla vanhemmilla on aina yhteys lapseen ja tarvittaessa tieto sijainnista”, Westerberg pohtii.
Ensimmäiset kellopuhelimet tulivat myyntiin vuonna 2017 norjalaisen valmistajan toimesta. Nykyisin vaihtoehtoja on jo useampia. Kellopuhelinten todellinen läpimurto tapahtui viime vuonna ja esimerkiksi Telialla kellopuhelinten myynti kasvoi vuodessa lähes 130 prosenttia.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »