
Digg toimii jälleen.
Vastikään uudelleen avattu Digg on jälleen suljettu. Botit valtasivat voimalla verkkoyhteisön.
Vuosituhannen alussa suosittu, Redditin kanssa kilpaillut Digg avattiin pitkän valmistelun jälkeen uudelleen tammikuussa, mutta vain vajaata kahta kuukautta myöhemmin palvelu on jouduttu sulkemaan. Digg-sivustolle on julkaistu toimitusjohtaja Justin Mezzellin viesti, jossa kerrotaan aikalisästä.
Digg on jouduttu sulkemaan ”ennennäkemättömän bottiongelman” takia, Mezzell kirjoittaa. Kyse ei ole ainoastaan Diggistä, vaan laajemmin koko Internetistä, mutta juuri Diggiin ongelma vaikuttaa ”tuotteeseen kohdistuvan luottamuksen vuoksi” tavanomaista pahemmin.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Uusi Digg pyrki pitämään keskustelun asiallisena tekoälyn avulla. Koneoppimista oli määrä hyödyntää myös ihmisiksi tekeytyvien tekoälyjen tunnistautumisessa, mutta toimet ovat selkeästi osoittautuneet riittämättömiksi.
Vaikka Digg onkin nyt suljettu, on se määrä avata jälleen uudelleen myöhemmin. Ainakin ylläpitoon ja moderointiin on kuitenkin panostettava selkeästi enemmän, jotta bottiongelma saadaan ratkaistua.
Toistaiseksi ei ole tiedossa, milloin Digg yritetään jälleen avata.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla





Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »