Loppuvuoden 2025 tuloksensa julkistamisen lisäksi Nokia on kertonut hallituksen ehdotuksista varsinaiselle yhtiökokoukselle, joka järjestetään 9. huhtikuuta.
Nokian hallituksen puheenjohtaja on odotetusti vaihtumassa.
Sari Baldauf on ilmoittanut hallituksen nimitysvaliokunnalle, ettei hän ole enää yhtiökokouksen jälkeen käytettävissä Nokian hallituksen jäseneksi. Baldauf toimi Nokian hallituksen puheenjohtajana vuodesta 2020 seurattuaan tehtävässä Risto Siilasmaata.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Nokian uudeksi hallituksen puheenjohtajaksi tänä keväänä on nousemassa Timo Ihamuotila, mikä myöskin oli yleisesti odotettua.
Ihamuotila tuli Nokian hallitukseen mukaan keväällä 2025, heti varapuheenjohtajana.
Timo Ihamuotila toimi aikanaan Nokian talous- ja rahoitusjohtajana 2009-2016 sekä johtoryhmän jäsenenä 2007-2016. Yhteensä Ihamuotila työskenteli Nokian palveluksessa yhteensä yli 20 vuoden ajan. Keväästä 2017 alkaen Ihamuotila on toiminut ABB:n talous- ja rahoitusjohtajana, mutta kertoi syksyllä 2025 luopuvansa tehtävästään.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Nokian hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle nimitysvaliokunnan suosituksesta, että yhtiön hallituksen jäsenten lukumääräksi vahvistetaan kymmenen.
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle edelleen nimitysvaliokunnan suosituksesta, että seuraavat hallituksen nykyiset jäsenet valitaan uudelleen hallituksen jäseniksi toimikaudelle, joka päättyy seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä: Timo Ahopelto, Elizabeth Crain, Thomas Dannenfeldt, Pernille Erenbjerg, Lisa Hook, Timo Ihamuotila, Mike McNamara, Thomas Saueressig ja Kai Öistämö.
Lisäksi ehdotetaan, että Meredith Whittaker, Yhdysvaltojen kansalainen, Signal Technology Foundationin puheenjohtaja, valitaan hallitukseen uutena jäsenenä toimikaudelle, joka päättyy seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä.
Nimitysvaliokunta aikoo ehdottaa yhtiökokouksen jälkeen pidettävässä uuden hallituksen järjestäytymiskokouksessa Timo Ihamuotilan valintaa hallituksen puheenjohtajaksi ja Thomas Saueressigin valintaa hallituksen varapuheenjohtajaksi edellyttäen, että yhtiökokous on valinnut heidät hallitukseen.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla







Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »