Hintavertailupalvelu Hintaoppaan mukaan 11. marraskuuta vietetyn Singles’ Dayn suosio nousi lähes viidenneksellä, mutta hyvien tarjousten joukossa oli myös runsaasti keinotekoisia alennuksia.
Singles’ Dayn suosio kasvoi hintavertailupalvelu Hintaoppaassa 18 prosenttia viime vuoteen verrattuna.
Singles’ Dayn suosio ei ole perinteisesti noussut Suomessa lähellekään Black Fridayta tai monia muita maita, mutta eilen 11. marraskuuta vietetty alennuspäivä kasvatti suosiotaan niin ostokiinnostuksen kuin alennusten määrässä.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
“Ennusteet ovat povanneet erittäin vilkasta loppuvuoden alennusmyyntisesonkia ihmisten viivästettyä hankintojaan. Singles’ Dayn suosion kasvu antaa viitteitä siitä, mitä Black Fridaylta voi odottaa. Hintaoppaassa suosio kasvoi selvästi lähes viidenneksellä viime vuoteen verrattuna, ja osa kaupoista todella panosti Singles’ Dayn alennuksiin. Esimerkiksi lippulaivapuhelimien vanhempia malleja ja rajoitettuja televisioeriä sai aidosti hyvään alennushintaan”, Hintaopas.fi-palvelun maajohtaja Liisa Matinvesi-Bassett kommentoi.
Hintaoppaan mukaan sen seuraamista tuotteista yhteensä 24 prosenttia hinnoista laski Singles’ Dayna marraskuun 1. päivään verrattuna. 9 prosenttia hinnoista laski vähintään 10 prosenttia marraskuun alkuun verrattuna, ja näiden osalta hintojen keskimääräinen alennus oli -21 prosenttia.
Keinotekoisten alennusten määrä oli 13,6 prosenttia. Näiden tarjoustuotteiden hintaa oli ensin nostettu ja sen jälkeen laskettu Singles’ Dayksi. 34 prosenttia hinnoista oli Singles’ Dayna puolestaan eilen korkeammalla kuin marraskuun alussa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
“Pienempi osa tuotteista oli tarjouksessa kuin perinteisesti Black Fridayna, mutta monet alennukset olivat aidosti hyviä. Useita eilisen suosituimpia tarjoustuotteita oli mahdollista ostaa alimmalla hinnalla 3 kuukauden hintatasoon verrattuna. Osa tarjouksista on myös jo sellaisia, joita markkinoidaan Black Friday -tarjouksina, ja hinnat pysyvät todennäköisesti alhaalla marraskuun loppuun asti. Silti myös keinotekoisia alennuksia nähtiin aiempaa suurempi määrä ja kolmannes tuotteista oli kalliimpia kuin marraskuun 1. päivä, mikä korostaa hintojen vertailun tärkeyttä”, Matinvesi-Bassett kertoo.
“Ennusteemme on tämänhetkisen hintadatan perusteella se, että keinotekoisten alennusten määrä nousee tänä vuonna myös Black Fridayna”, Matinvesi-Bassett sanoo.
Hintaopas selvitti lokakuussa kuluttajatutkimuksella, kuinka hyvin suomalaiset tuntevat Singles’ Dayn eli suomalaisittain Sinkkujen päivän. 17 prosenttia vastaajista kertoi tehneensä ostoksia Singles’ Dayna. 56 prosenttia on kuullut päivästä, mutta ei ole tehnyt silloin ostoksia.
Suosituimmat kategoriat Hintaoppaassa Singles’ Dayn aikana
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Matkapuhelimet
Televisiot
Kuulokkeet
Näytöt
Parfyymit
Pelikonsolit
Imurit
Tabletit
Älykellot
Talvirenkaat
Suosituimmat tuotteet Hintaoppaassa Singles’ Dayn aikana
OnePlus 13 5G Dual SIM 12GB RAM 256GB
Samsung Galaxy S24 FE 5G SM-S721B 8GB RAM 128GB
Sony PlayStation 5 Slim Digital Edition 1TB (PS5)
Sony PlayStation 5 Slim (PS5) Digital Edition 825GB (2025)
Sony PlayStation 5 Slim 1TB (PS5)
Roborock S8 MaxV Ultra
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Wi-Fi 14.6 SM-X920 12GB RAM 256GB
Logitech G Pro X Superlight
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »