WhatsAppin varkuuskopion voi jatkossa salata entistä helpommalla tavalla, pääsyavaimella.
WhatsApp on jo pidempään tarjonnut mahdollisuutta pilveen tallennettavan varmuuskopion laajempaan salaukseen. Niin sanottu täysin salattu varmuuskopio on ollut salattu alusta loppuun niin, ettei kellään – ei myöskään WhatsAppilla tai sen omistavalla Metalla ole – ole mahdollista päästä käsiksi tietoihin.
Tähän asti täysin salatun varmuuskopion käyttöönotto on kuitenkin vaatinut suojaamista salasanalla tai 64-numeroisella salausavaimella.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Jatkossa vaihtoehdoksi tulee pääsyavain, joka käytännössä tarkoittaa salauksen ”allekirjoittamista” sormenjäljellä, kasvojentunnistuksella tai pääsykoodilla. Näin ei tarvitse muistaa erikseen salasanaa tai pitkää salausavainta.
WhatsAppin mukaan uusi mahdollisuus julkaistaan vaiheittain tulevien viikkojen ja kuukausien aikana. Kun mahdollisuus on tullut saataville, onnistuu sen käyttöönotto WhatsAppin asetuksista valikosta Keskustelut – Varmuuskopiointi – Täysin salattu varmuuskopio.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »