
Kaksoisotto-toiminto uusissa iPhoneissa mahdollistaa videon kuvaamisen samanaikaisesti taka- ja etukameralla.
Uusien iPhone-puhelinten yksi uudistus tuo mieleen muistoja takavuosilta.
Apple tuo nyt uusissa iPhone 17:ssä, iPhone Airissa, iPhone 17 Prossa ja iPhone 17 Pro Maxissa ensi kertaa omaan Kamera-sovellukseensa tuen videokuvaukselle samanaikaisesti taka- ja etukameralla.
Apple iPhone 17

- 6,1" AMOLED HDR + True Tone -näyttö
- 3D-kasvojentunnistus
- 48 + 48 Mpiks. kamera
- 18 Mpiks. etukamera
- Apple A19 -piiri
- 3692 mAh akku
Apple iPhone 17 Pro

- 6,3" AMOLED HDR + True Tone -näyttö
- 3D-kasvojentunnistus
- 48 + 48 + 48 Mpiks. + LiDAR kamera
- 18 Mpiks. etukamera
- Apple A19 Pro -piiri
- 3998 mAh akku
Apple iPhone 17 Pro Max

- 6,9" AMOLED HDR + True Tone -näyttö
- 3D-kasvojentunnistus
- 48 + 48 + 48 Mpiks. + LiDAR kamera
- 18 Mpiks. etukamera
- Apple A19 Pro -piiri
- 4823 mAh akku
Apple iPhone Air

- 6,5" AMOLED HDR + True Tone -näyttö
- 3D-kasvojentunnistus
- 48 Mpiks. kamera
- 18 Mpiks. etukamera
- Apple A19 Pro -piiri
- 3149 mAh akku
Kaksoisotto-nimeä kantava ominaisuus mahdollistaa kuvaamisen jopa 4K 30 fps -tarkkuudella Dolby Vision -väreillä. Videota kuvattaessa mukaan voi lisätä etukameran näkymän, mahdollistaen esimerkiksi oman reaktion tallentamisen ja jakamisen videolla näkyvistä tapahtumista.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Apple esitteli uuden ominaisuuden samalla, kun uusissa iPhoneissa on merkittävästi uudistunut 18 megapikselin Center Stage -etukamera.
Erityisesti Suomessa samanaikainen kuvaaminen taka- ja etukameralla muistetaan HMD Globalin Nokia-puhelimista, joissa sitä markkinoitiin aikanaan näyttävästi Bothie-nimellä. Toki HMD ei ensimmäisenä ideaa keksinyt, vaan esimerkiksi Samsung toteutti samanaikaisen taka- ja etukamerakuvauksen jo vuonna 2013 Galaxy S4:ssä. Nykyisin toiminto löytyy monien eri Android-valmistajien puhelimista.
Myös iPhonet ovat jo vuodesta 2019 alkaen mahdollistaneet kuvaamisen samanaikaisesti useammalla kameralla kolmansien osapuolten sovelluksilla, mutta eivät Applen omalla Kamera-sovelluksella.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Vuonna 2019 Apple avasi rajapinnan samanaikaiseen kuvaamiseen taka- ja etukameralla sekä esitteli tätä tilaisuudessaan ulkopuolisen sovelluskehittäjän FiLMiC Pro -sovelluksella.
Vaikka iPhonet iPhone XR / XS -malleista alkaen tukisivat samanaikaista kuvaamista taka- ja etukameralla, oman Kamera-sovelluksensa uuden Kaksoisotto-toiminnon Apple on rajannut ainakin toistaiseksi vain iPhone 17:lle, iPhone Airille, iPhone 17 Prolle ja iPhone 17 Pro Maxille.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla




Osta nyt DNA Takuuhintaan
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »