
iOS-käyttöjärjestelmän modernista versiosta ei ole ollut saatavilla jailbreak-versiota vuosiin, joten Applen mokaa voidaan pitää tässä suhteessa varsin merkittävänä. Jailbreak-käytön suosio on laskenut viime vuosina vauhdilla. Sen lisäksi, että moderneista käyttöjärjestelmäversioista ei ole ollut saatavilla jailbreak-versioita, on suosioon vaikuttanut myös iOS:n ominaisuuksien kehittyminen. Takavuosina jailbreak oli suosittu tapa lisätä iPhonen ohjelmistoon toimintoja, joita Apple ei ollut vielä toteuttanut tai lisätä sovelluksia, joita Apple ei sallinut.
iOS 12.4:stä julkaistusta jailbreak-versiosta raportoi Motherboard-julkaisu.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Jailbreakin takana on nimimerkillä Pwn20wnd esiintyvä tietoturvatutkija ja sen kerrotaan toimivan kaikissa viimeisimmissä iPhone-malleissa. Jailbreak-koodi on julkaistu GitHubissa.
Applen moka haavoittuvuuden korjauksen poistamisessa kasvattaa tietoturvariskejä myös haavoittuvuuden hyväksikäyttämisessä ja esimerkiksi jailbreakin turvin tavallista laajempia toimintaoikeuksia itselleen hankkivan vakoiluohjelman luomisessa.
Todennäköisesti Apple kuitenkin julkaisee korjaavan iOS 12.4.1 -version jo lähipäivinä ja tämän jälkeen turvallisuushuolet tältä osin jälleen poistuvat.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla





Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »