Applen odotetaan esittelevän ensimmäisen taittuvanäyttöisen iPhonensa syksyllä 2026.
Pääsiäisen aikana kuultu raportti kiinalaisvuotajalta kertoi Applen aloittaneen taittuvan iPhonen koetuotannon yhdessä Foxconnin kanssa, mikä kasvatti rohkaisevia odotuksia taittuvan iPhonen aikataulun suhteen.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Nyt japanilainen talousjulkaisu Nikkei Asia kuitenkin toisaalta raportoi Applen kohdanneen myös haasteita tuotantoon valmistaumisessa, ja niiden seurauksena massatuotanto voi viivästyä alun perin suunnitellusta.
Haasteiden selättämisen kerrotaan kestävän odotettua kauemmin.
Nikkeinn lähteiden mukaan Apple on informoinut toimitusketjuaan, kuten kompoenttitoimittajia, mahdollisista muutoksista komponenttien toimitusaikatauluun.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
”On totta, että varhaisen testituotannon alkuvaiheessa on ilmennyt odotettua enemmän ongelmia, ja niiden ratkaisemiseen ja tarvittavien muutosten tekemiseen tarvitaan lisäaikaa”, totesi yksi lähde.
Jo aiemmissa huhuissa ja raporteissa taittuvan iPhonen julkistuksen on odotettu voivan tapahtua iPhone 18 Pro -puhelinten rinnalla, näillä näkymin syyskuussa, mutta myyntiintulon ajoittuvan hieman näitä myöhemmäksi – mahdollisesti vasta joulukuulle. Tämä aikataulu näyttää yhä mahdolliselta, jos Apple saa ongelmat ratkaistua tulevien viikkojen aikana.
Tällaista ensimmäisestä taittuvanäyttöisesta iPhonesta odotetaan
Applen ensimmäinen taittuva iPhone tulee olemaan kirjan tavoin sivusuunnassa auki taittuvaa mallia, ja aiempien paljastusten mukaan muoto laitteessa tulee olemaan leveämpi kuin mihin on totuttu esimerkiksi Samsungin ja Honorin taittuvanäyttöisissä puhelimissa.
Taittuvan iPhonen mallinimestä ei ole vielä varmuutta. Spekulaatioissa esillä ovat olleet niin iPhone Fold, iPhone Ultra kuin myös iPhone Duo.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Joulukuussa verkkoon levinneet mittakuvat kertoivat taittuvan iPhonen mahdollisesta muodosta: taittuva iPhone muistuttaa muodoltaan passia ja on suunnilleen samaa kokoakin tietojen pitäessä paikkansa. Paksuutta taittuvalla iPhonella voi olla 9,6 millimetriä ja avattuna vain 4,8 millimetriä.
Paljastusten mukaan taittuvan sisänäytön koko voi olla 7,76 tuumaa ja kansinäytön 5,49 tuumaa. Kuvasuhteeltaan molemmat näytöt poikkeavat siitä, mitä useimmissa taittuvanäyttöisissä älypuhelimissa on toistaiseksi nähty. Sen sijaan taittuvan sisänäytön kuvasuhde on iPadien kaltainen.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Taittuvanäyttöisen puhelimen ominaisuuksien osalta Apple pyrkii erottautumaan muodon lisäksi näytön taitoskohdan juovattomuudella.
Toistaiseksi taittuvanäyttöisissä puhelimissa näytön taitoskohdassa on enemmän tai vähemmän näkyvä ja tuntuva juova. Parhaimmissa taittuvanäyttöisissä puhelimissa juovasta on päästy jo lähes eroon, mutta Apple vie raportoidusti taitoskohdan tasaisuuden uudelle tasolle.
Applen on kerrottu saavuttaneen merkittävän läpimurron taitoskohdan tekemisessä entistä paremmin. Vaikka Applen taittuvanäyttöiseen iPhoneen näyttöpaneeleja tulee toimittamaan Samsung, on Applella ollut keskeinen rooli uusien ratkaisujen kehitystyössä.
Ensimmäisen taittuvanäyttöisen iPhonen muista yksityiskohdistakin on kuultu jo aiemmin huhuja, muun muassa Bloombergin Apple-reportterilta Mark Gurmanilta.
Kameroita taittuvanäyttöisessä iPhonessa pitäisi olla neljä kappaletta: yksi etukamera sekä sitä- että ulkopuolella sekä kaksi takakameraa.
Muista taittuvanäyttöisistä puhelimista tuttuun tapaan Apple tulee luottamaan sormenjälkitunnistukseen taittuvassaan, vaikka muuten Face ID onkin ottanut sen paikan iPhoneissa. Sivulle sijoitettu sormenjälkilukija mahdollistaa biometrisen tunnistautumisen sekä laitteen ollessa taitettuna auki että kiinni.
Lisäksi taittuvanäyttöisen iPhonen tekniikasta on kerrottu sen olevan varustettu Applen omalla 5G-modeemipiirillä. Fyysistä SIM-korttipaikkaa taittuvanäyttöisessä iPhonessa ei pitäisi olla lainkaan laitteen tukeutuessa vain eSIMiin, kuten jo myös iPhone Air.
Kiinalaisvuotajan mukaan taittuva iPhone sisältäisi noin 5 500 milliampeeritunnin akkukapasiteetin. Taittuville puhelimille tuttuun tapaan akun voi odottaa olevan kaksiosainen. Kapasiteetti on jopa yllättävän suuri, ja suurempi kuin missään iPhonessa toistaiseksi. Vertailun vuoksi esimerkiksi Samsungin nykyinen Galaxy Z Fold7 sisältää vain 4 400 milliampeeritunnin akun.
Paksuudeltaan taittuva iPhone ei tule olemaan aivan kärkitasoa. Ohuimmat taittuvanäyttöiset puhelimet ovat paksuudeltaan jo alle 9 millimetrin, kun Applen uutuuden paksuudeksi paljastuksissa on kerrottu 9,6 millimetriä.
Gurmanin mukaan Apple on tuomassa taittuvanäyttöisestä iPhonestaan markkinoille vain kaksi värivaihtoehtoa, mustan ja valkoisen.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla








Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »