Google on aloittanut testaamaan varhaista versiota Gemini-tekoälypalvelun sovelluksesta Applen Mac-tietokoneille.
Toistaiseksi beetatestaus on rajattu vain valituille käyttäjille.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Asiasta raportoi Bloombergin Mark Gurman, joka tunnetaan Apple-aiheisista paljastuksistaan.
Toistaiseksi Geminin macOS-sovellus ei vielä mahdollista kaikkien toimintojen käyttöä. Gurmanin saamien tietojen mukaan Gemini-sovelluksen koodista on löytynyt kuitenkin viitteitä uudesta Desktop Intelligence -ominaisuudesta.
”Kun otat käyttöön Desktop Intelligencen sovelluksille, annat Gemini-sovellukselle luvan nähdä saman kuin sinä itse (kuten näytön kontekstin) ja hakea sisältöä suoraan näistä sovelluksista käyttökokemuksesi parantamiseksi ja personoimiseksi vain silloin, kun Gemini on käytössä”, kuvaillaan ominaisuutta.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Geminin macOS-sovelluksen käyttöliittymän kerrotaan muistuttavan sen iPhone- ja iPad-sovelluksia.
Toistaiseksi Geminin macOS-sovelluksen laajan julkaisun aikataulusta ei ole tietoa, kuten ei myöskään mahdollisesta Windows-sovellusversiosta. Googlelle kyse on kuitenkin tärkeästä hankkeesta, jolla se pyrkii pysymään mukana kilpailussa OpenAI:n ja Anthropicin kanssa.
Myös OpenAI on tekemässä sovelluksiinsa merkittäviä muutoksia. OpenAI vahvisti juuri olevansa yhdistämässä tällä hetkellä erilliset ChatGPT:n, verkkoselaimensa ja Codexin sovelluksensa yhdeksi ”supersovellukseksi”.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »