Vuonna 2020 perustetusta Nothingista on kasvanut yksi kuulokemarkkinoiden merkittävistä toimijoista.
Nappikuulokkeista sankakuulokkeisiin Nothing laajensi kesällä 2025 Headphone (1) -kuulokkeilla, ja Headphone (a) -kuulokkeet ovat Nothing-pääbrändin toiset sankakuulokkeet.
Nothingin puhelinten tavoin a-sarja merkitsee edullisempia tuotteita, ja Nothing Headphone (a):n suositushinta onkin 179 euroa verrattuna Headphone (1):n 319 euroon.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Nothing Headphone (a):n tekniset tiedot
- 40 millimetrin dynaamiset kaiutinelementit, titaanipinnoite kalvoissa
- Taajuusvaste 20 Hz – 40 kHz
- Neljä mikrofonia, joista kahta käytetään melunvaimennuksessa
- Aktiivinen melunvaimennus
- Maks. 40 desibeliä
- 2 000 hertsin taajuusalue
- Läpikuuluvuustila
- Bluetooth 5.4 -yhteys (10 metrin kantomatka)
- Google Fast Pair & Microsoft Swift Pair -pikaparitus
- Dual Connection -tuki
- Tuetut äänikoodekit: SBC, AAC, LDAC
- Ohjaimet: virtakytkin, parituspainike, pyöritettävä rulla, keinukytkin ja toimintopainike
- Vähäisen viiveen tila
- Latauksen LED-merkkivalo
- 1 060 milliampeeritunnin akku
- Ilmoitettu akunkesto
- Äänentoisto
- AAC
- 75 tuntia melunvaimennuksella ja 135 tuntia ilman
- LDAC
- 62 tuntia melunvaimennuksella ja 90 tuntia ilman
- AAC
- Puheaika
- 50 tuntia melunvaimennuksella ja 72 tuntia ilman
- Äänentoisto
- Lataus USB-C-liitännällä
- Pikalatauksella 5 tuntia (melunvaimennuksella) tai 8 tuntia (ilman) toistoaikaa 5 minuutin latauksella, täysi lataus 2 tuntia
- Mitat 177,0 x 78 x 190,4 millimetriä ja paino 310 grammaa
- IP52-luokiteltu kestävyys
Jatkoa tutulle Nothing-tyylille
Nothing Headphone (a):n design on tuttua Nothingia, ja kuulokkeet on helppo tunnistaa nopeasti Nothingin tuotteeksi.
Mukana on ripaus tuttua läpinäkyvyyttä, mutta Headphone (a):ssa päähuomion varastavat kuulokekuppien korkeakiiltoiseksi viimeistellyt väriosat.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Värivaihtoehtoja Headphone (a):sta ovat valkoinen, musta, pinkki sekä keltainen. Viimeksi mainittu Limited Edition -versio on saatavilla 6. huhtikuuta 2026 alkaen muiden värien tultua saataville jo 13. maaliskuuta alkaen.
Musta on väreistä hillityin, kun taas pinkki ja erityisesti pirteä keltainen ovat räväkämpiä vaihtoehtoja.
Kauneus on katsojan silmässä, mutta pisteitä Nothing Headphone (a):lle voi antaa ainakin tylsempien kuulokkeiden joukosta erottuvasta designista.
Verrattuna Headphone (1):een, Headphone (a) -kuulokkeiden rakenne on laajemmin muovia metallin sijaan. Sangassa myös Headphone (a):ssa on käytetty metallia.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Kuulokkeiden laatutuntumaa voi pitää hyvänä, ja itse pidän kokonaisuutena Headphone (a):n rakennetta ja tyyliä miellyttävämpänä kuin Headphone (1):ssä.
Painoa kuulokkeilla on 310 grammaa, mikä on melko keskiverto lukema. Esimerkiksi Sonyn WH-1000XM6-kuulokkeet ovat 254 gramman painollaan selvästi kevyemmät, Applen AirPods Max -kuulokkeet puolestaan 386 grammalla yhtä selvästi painavammat.
Istuvuus Headphone (a):ssa ei ole aivan yhtä tiukka kuin Headphone (1):ssä, mutta edelleen mahdollisesti ongelma suuremman pään kanssa.
Kestävyydeltään kuulokkeet ovat IP52-luokitellut, mikä ei merkitse kovin kummoista kestävyyttä. Headphone (a) on siis syytä pitää suojassa vesiroiskeilta ja sateeltakuulokekupit ovat kääntyvät.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Kuulokkeiden sankaosa ei taitu, joten Headphone (a) -kuulokkeita ei voi taittaa pienemmäksi, vaan ainoastaan kuulokekupit ovat kääntyvät.
Hyvää Nothing Headphone (a):ssa
Yllättävän vakuuttava äänentoisto – jopa parempi kuin kalliimmassa sisarmallissa
Äänentoistosta Headphone (a):ssa vastaavat 40 millimetrin elementit. Taajuusvaste yltää 20 hertsistä 40 kilohertsiin. Kalvoissa on titaanipinnoite, ja vastuu virityksestä on ollut Nothingilla itsellään, kun aiemmin Headphone (1):ssä Nothing teki yhteistyötä brittiläisen audiobrändin KEFin kanssa.
Matalien äänien bassotoiston voimakkuuden Nothing kertoo yltävän 110 desibeliin, ja Dynamic Bass Enhancement -ominaisuus tehostaa matalien äänien toistoa.
Äänentoisto Headphone (a):ssa tuntuu tavallaan syvemmältä kuin Headphone (1):ssä, joka on terävämpi. Oletuksena äänentoisto on säädetty bassovoittoiseksi Headphone (a):ssa, ja äänimaailma tällaisenaan miellyttänee useimpia. Ääni tuntuu hyvällä tavalla täyteläiseltä.
Äänentoistossa Headphone (a):ssa ei tunnu olevan suurempia puutteita, ja ääni on kokonaisuutena jopa miellyttävämpi kuin kalliimmissa Headphone (1) -sisarkuulokkeissa. Tässä suhteessa Nothing on onnistunut erinomaisesti, sillä edullisemmassa hintaluokassa Headphone (a) -kuulokkeet alkavat erottua edukseen äänellään.
Tavanomaisten SBC- ja AAC-koodekkien lisäksi tuettuna on korkeamman äänenlaadun (24-bit / 96 kHz) mahdollistava LDAC. Langalliseen käyttöön Headphone (a):ssa on 3,5 millimetrin liitäntä.
Tilaäänen Headphone (a) -kuulokkeet mahdollistavat staattisesti eli ilman pään liikeseurantaa. Tarjolla on elokuvateatteria ja konserttikokemusta simuloivat tilat.
Luonnollisesti käytettävissä on aktiivinen melunvaimennus sekä ulkopuolisia ääniä vahvistava läpikuuluvuustila.
Hyvä sovellus taajuuskorjaimella
Nothing X -sovellus lukeutuu kärkikaartiin kuulokkeiden hallintasovelluksista.
Äänentoistoa voi säätää sovelluksesta yksinkertaisempien vaihtoehtojen ohella kahdeksan taajuuden taajuuskorjaimella, ja mukavana lisäominaisuutena sovelluksessa on tarjolla myös muiden jakamia taajuuskorjainprofiileja. Kunkin taajuuden osalta voi säätää Q-kerrointa, joka kertoo säädettävän taajuuden vaikutuksesta muihin taajuuksiin.

Headphone (a):n äänentoistoa voi säätää monipuolisesti taajuuskorjaimella, joka lukeutuu parhaimpiin eri kuulokesovelluksissa.
Headphone (a) -kuulokkeet tukevat Bluetooth 5.4:ää sekä yhdistämistä kahteen laitteeseen samanaikaisesti.
Muita ominaisuuksia ovat erillinen vähäisen viiveen tila sekä tuki pikaparitukselle (Google Fast Pair ja Microsoft Swift Pair).
Erinomaiset fyysiset painikkeet ja kytkimet

Fyysiset ohjaimet ovat Nothing Headphone (a):lle vahva valttikortti. Kuvassa näkyvät pyöritettävä rulla ja keinukytkin kuulokkeen sivulla sekä pohjassa liitäntöjen rinnalla virtakytkin.
Yksi parhaista seikoista jo Headphone (1):ssä olivat sen fyysiset painikkeet ja kytkimet äänentoiston ja -voimakkuuden hallintaan. Headphone (a) tarjoaa tältä osin saman kattauksen.
Käytettävyydeltään Nothingin ratkaisu on yksi parhaita, ellei jopa paras kuulokkeissa. Myös Headphone (a):ssa on virtakytkin, parituspainike, pyöritettävä ja painettava painike äänenvoimakkuuden säätämiseen, toiston keskeyttämiseen ja jatkamiseen sekä pitkällä painalluksella melunvaimennuksen ja läpikuuluvuustilan välillä vaihtamiseen, keinukytkin, jolla voi siirtyä eteen- ja taaksepäin sekä vastata saapuvaan puheluun tai hylätä sen sekä painike, jolle voi valita oman toimintonsa.
Kaikki ohjaimet löytyvät kuulokkeiden oikealta puolelta.
Kokonaisuus on erittäin toimiva ja kätevä. Ohjaimet ovat varmakäyttöisiä verrattuna monien muiden kuulokkeiden erilaisiin pyyhkäisyeleisiin. Varma säädinten toiminta luo kuulokkeisiin myös osaltaan laadun tunnetta.
Toimintopainiketta voi käyttää valinnan mukaan kameran kaukolaukaisimena tai aktivoimaan ääniavustajan, myös ChatGPT:n äänitilan. Nothing-puhelinten kanssa painikkeesta voi käyttää lisäksi Channel Hop -toimintoa, joka vaihtaa viimeisimpien tai suosikeiksi valittujen äänisovellusten välillä.
Todella pitkä akunkesto
Akunkesto Nothing Headphone (a):ssa on pitkä.
Nothingin mukaan akunkesto yltää kuuntelussa jopa 75 tuntiin aktiivisella melunvaimennuksella ja 135 tuntiin ilman sitä. Parempilaatuisella LDAC-koodekilla akunkesto jää vastaavasti 62 ja 90 tuntiin. Puheaikaa kuulokkeiden luvataan tarjoavan 72 tuntia melunvaimennuksella ja 50 tuntia ilman.
Tällaiset akunkestolukemat ovat itsessään jo haastavia testata pituudessaan, mutta Nothingin lupaukset vaikuttavat oikeansuuntaisilta ja Headphone (a):n akunkesto todella pitkältä ja monia muita kuulokkeita pidemmältä.
Tällaisella akunkestolla kuulokkeita voi käyttää tunteja päivässä jopa useita viikkoja ja unohtaa milloin ne on edes ladannut. Headphone (a):ssa on 1 060 milliampeeritunnin akkukapasiteetti, joka on pikkuriikkisen suurempi kuin Headphone (1):ssä, johon nähden akunkestoa luvataan kuitenkin selvästi enemmän.
Lataus käy varsin vikkelästi. Nothing kertoo, että 5 minuutin pikalatauksella kuulokkeisiin saa jo jopa 8 tuntia kuunteluaikaa ilman melunvaimennusta, tai 5 tuntia melunvaimennuksen kanssa. Täysi lataus kestää 2 tuntia. LED-merkkivalo kertoo latauksen etenemisestä. Liitäntä on luonnollisesti USB-C-mallia.

Nothing Headphone (a):n myyntipakkaukseen sisältyy USB-C-USB-C-kaapeli lataamiseen sekä 3,5 millimetrin päillä varustettu kaapeli langalliseen käyttöön. Molemmat ovat pituudeltaan 1,2 metriä.
Huonoa Nothing Headphone (a):ssa
Melunvaimennus ei aivan huippua
Headphone (a):n aktiivinen melunvaimennus tarjoaa kolme tasoa ja hiljentää ulkopuolisia ääniä Nothingin jopa 40 desibelillä toimien 2 000 hertsin taajuusalueella. Mikrofoneja kuulokkeissa on kaikkiaan neljä, joista kahta käytetään melunvaimennukseen.
Melunvaimennus toimii hyvin, muttei yllä aivan markkinoiden parhaimpien tasolle ulkopuolisten äänien hiljentämisessä. Teknisesti tässä kuuluu kenties selvimmin Headphone (a):n edullisempi hinta. Omassa hintaluokassaan melunvaimennus on kuitenkin erittäin hyvä.
Erikseen valittavan kolmen tason lisäksi melunvaimennuksen voi valita mukautuvaksi ympäristön meluisuuden mukaan.
Ei koteloa mukana, vain halvalta tuntuva pussi

Headphone (a):n kanssa on tyytyminen muoviseen pussiin, eikä mukana tule koteloa, kuten vieressä olevan Headphone (1):n kanssa.
Kotelosta Nothing on Headphone (a):ssa tinkinyt: sellaista ei nimittäin tule mukana lainkaan! Kovakantinen kantokotelo on tavallinen osa parempien kuulokkeiden myyntipakkausta, mutta Headphone (a):n kanssa on tyytyminen halvan fiiliksen jättävään pussiin.
Ei automaattista toiston keskeytystä
Käytettävyyden kannalta ikävästi karsittujen ominaisuuksien listalle Headphone (a):ssa on joutunut myös käytön tunnistus. Kuulokkeet eivät siis tunnista, kun ne ottaa pois päästä ja keskeytä toistoa tämän perusteella. Eivätkä samoin jatka toistoa, kun kuulokkeet laittaa takaisin päähän.
Yhteenveto: Hyvät kuulokkeet järkevään hintaan
Nothing on onnistunut Headphone (a) -kuulokkeiden kanssa mainiosti.
Headphone (a) -kuulokkeet ovat kokonaisuutena jopa miellyttävämmät ääneltään ja ehkä myös tyylikkäämmät designiltaan kuin aiemmat kalliimmat Headphone (1) -kuulokkeet.
Kuulokkeiden äänentoisto on hyvällä tasolla ja myös aktiivinen melunvaimennus on ihan hyvä, vaikkei aivan parhaimmille pärjääkään.
Äänentoisto on viritetty bassovoittoiseksi, mutta Nothing X -sovellus mahdollistaa äänentoiston säätämisen monipuolisesti – joko yksinkertaisilla valinnoilla tai yksityiskohtaisesti oman maun mukaan kahdeksanosaisella taajuuskorjaimella.
Äänentoiston laatu on tietenkin perustavaa laatua oleva tekijä kuulokkeissa, ja Headphone (a) ei petä tällä saralla. Samalla kuulokkeet loistavat erittäin pitkällä akunkestollaan sekä erinomaisilla ohjaimillaan.
Ikävin asia Headphone (a):ssa on kotelon puuttuminen varustelusta. Mukana tuleva pussi on jopa vähän nolo.
Kaiken kaikkiaan Headphone (a):ssa on kuitenkin tarjolla mahtavalla tavalla vastinetta rahalle. Nothing Headphone (a) on jopa parempi kuin Headphone (1) ja silti samalla halvempi 179 euron suositushinnallaan. Annoimme kesällä 2025 arvostelussamme suosituksen myös Headphone (1):lle, mutta nyt valitsisin jopa samalla hinnalla ennemmin Headphone (a):n. Ja kun hintaa on vähemmän, ei valinnasta näiden kahden kuulokkeiden välillä ole epäselvyyttä. Headphone (a) on parempi ja halvempi kuin Headphone (1).
Hinnan suhde ominaisuuksiin Nothing Headphone (a):ssa on loistava, ja kuulokkeet ansaitsevat ehdottomasti vahvan ostosuosituksen.
Hyvää:
+Yllättävän vakuuttava äänentoisto – jopa parempi kuin kalliimmassa sisarmallissa
+Hyvä sovellus taajuuskorjaimella
+Erinomaiset fyysiset painikkeet ja kytkimet
+Todella pitkä akunkesto
Huonoa:
-Melunvaimennus ei aivan huippua
-Ei koteloa mukana, vain halvalta tuntuva pussi
-Ei automaattista toiston keskeytystä
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla














Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »