Apple on julkaissut joukon päivityksiä vanhemmille iPhoneille ja iPadeille, jotka eivät ole viimeisimpien käyttöjärjestelmäversioiden piirissä. Uudet päivitykset korjaavat vakavan haavoittuvuuskokonaisuuden.
Apple julkaisi nyt OS ja iPadOS 15.8.7:n sekä 16.7.15:n.
Päivitysten myötä haavoittuvuuskorjauksen saavat iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone SE (1. sukupolvi), iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPad (5. sukupolvi), iPad Pro (9,7″), iPad Pro (12,9″, 1. sukupolvi) sekä iPad mini 4. Näin päivitykset jatkuvat vielä jopa yli kymmenen vuotta sitten julkaistuille iPhone 6s -puhelimille.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Applen mukaan päivitykset korjaavat Googlen ja iVerifyn yhteistyössä viime viikolla paljastaman Coruna-haavoittuvuuden. Coruna annettiin nimeksi kokokonaisuudelle, joka koostuu useaa eri haavoittuvuutta hyödyntävästä yhdeistelmähyökkäyksestä, jolla on isketty vanhempiin iPhoneihin, joissa on käyttöjärjestelmäversio iOS 13:sta iOS 17.2.1:een. Hyökkäykset ovat voineet tapahtua verkkosivujen kautta.
Uusissa päivityksissä Apple on korjannut kernel- ja WebKit-haavoittuvuuksia, jotka liittyvät Corunaan. Erillisiä haavoittuvuuskorjauksia Apple on listannut viisi kappaletta, joista neljä liittyy WebKitiin ja yksi kerneliin.
Koska uudet päivitykset korjaavat vakavan haavoittuvuuden, ei asentamisen kanssa kannata viivytellä. iPhonen ja iPadin päivittäminen onnistuu valikon Asetukset – Yleiset – Ohjelmistopäivitys kautta.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Uudemmista käyttöjärjestelmäversioista haavoittuvuudet on paikattu jo tammikuussa 2024 julkaistuissa iOS ja iPadOS 17.3:ssa.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »