Honor on julkistanut uuden alemman keskihintaluokan 600 Lite -älypuhelimen, aluksi nyt Malesian markkinoille.
Viime vuosina Honor on usein esitellyt uutuutensa Kiinan ulkopuolella ensimmäisenä Malesiassa. Aiempien sukupolvien mallien perusteella Honor 600 Liten voidaan odottaa rantautuvan myöhemmin Euroopan markkinoillekin.
Honor 600 Lite avaa Honor 600 -sarjan ennen myöhemmin odotettavia muita malleja ja on seuraaja huhtikuussa 2025 Suomessa myyntiin saapuneelle Honor 400 Litelle.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Honor 600 Lite on varustettu metallisella rungolla ja kehyksellä. Edeltävässä Honor 400 Litessä oli vielä muovikehys, joten materiaalien suhteen Honor on nostanut keskihintaluokan puhelimensa uudelle tasolle. Pudotus- ja pudotuskestävyydestään Honor 600 Lite on saanut sveitsiläiseltä SGS:ltä viiden tähden sertifioinnin.
Rakenne on lisäksi kestävyydeltään IP66-luokiteltu, joka tarkoittaa pölytiiviyttä ja hyvää vedenkestävyyttä, muttei täyttä upotuskestävyyttä.
Värivaihtoehtoja Honor 600 Litestä ovat harmaa Velvet Grey sekä vaalea kulta Desert Gold. Mitat ovat 157,43 x 73,35 x 7,34 millimetriä ja paino 180 grammaa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Honor 600 Litessä on 6,6 tuuman, 2600×1200 pikselin sekä 120 hertsin virkistystaajuuden AMOLED-näyttö, jonka kirkkaus yltää huipussaan pistemäisesti jopa 6 500 nitiin. Tyypillinen kirkkaus koko näytöllä on 800 nitiä ja korkean kirkkauden tilassa 2 000 nitiä. PWM-kirkkaudensäätö toimii 3 840 hertsin taajuudella vähentäen silmien rasitusta.
Näytön reunukset ovat pienet, kooltaan vain 1,23 millimetriä.
Suorituskyvystä vastaa MediaTek Dimensity 7100 Elite -järjestelmäpiiri, jonka rinnalta löytyy 12 gigatavua RAM-käyttömuistia ja 256 gigatavua tallennusmuistia.
Yksi ominaisuuksien kohokohta Honor 600 Litessä on suuri 6 520 milliampeeritunnin akku, joka tukee 45 watin pikalatausta.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Takana on 108 megapikselin pääkamera f/1,75-aukolla sekä 5 megapikselin ultralaajakulmakamera f/2,2-aukolla, kun taas edestä löytyy 16 megapikselin etukamera f/2,2-aukolla.
Kaksi takakameraa ja pyöreä LED-kuvausvalo on sijoitettu kolmeen ympyrään osana pyöristetyn neliön muotoista kamera-aluetta. Oikealta sivulta löytyy tavanomaisten virta- ja äänenvoimakkuuspainikkeiden ohella myös AI-kamerapainike.
Muita ominaisuuksia ovat näytönalainen sormenjälkilukija, 5G-mobiiliverkkoyhteyden lisäksi tuki Wi-Fi 5:lle (802.11a/b/g/n/ac), Bluetooth 6.0, NFC-lähiyhteys sekä USB-C-liitäntä.
Käyttöjärjestelmäversiona on Android 16 osana Honorin MagicOS 10 -ohjelmistoa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Malesiassa Honor 600 Liten hinta on 1 399 Malesian ringgitiä eli noin 305 euroa.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla









Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »